40 év színház Gyergyószentmiklóson

Számos meglepetést tartogat a 2024/25-ös évad

Alapításának 40. évfordulóját ünnepli a Figura Stúdió Színház, így a társulat a közösséggel együtt szeretné méltóképpen megünnepelni a gyergyószentmiklósi színház születésnapját.

A megye legrégebben működő színháza 40 évvel ezelőtt az Öntödében bontogatta szárnyait, és 40 év után a költözést követően ide tért vissza a társulat. A múltidéző, számos meglepetést tartogató 2024/25-ös évad során hat bemutatóval, a FiguraFeszt II. nevet viselő mini-évaddal, performatív jellegű kiállítással, valamint az elmúlt négy évtizedet összefoglaló dokumentumfilmmel idézi meg a Figura szellemiségét a társulat.

Rögtön premierrel kezdi a színházi évet a társulat, Molnár Ferenc Liliomját Albu István viszi színpadra, Márton Erika díszlet-, jelmeztervező és Korpos Szabolcs zenei vezető közreműködésével. A magyar drámairodalom egyik leghíresebb és legtöbbet játszott darabját rockzenével fűszerezve mutatják be az Öntöde stúdiótermében szeptember 4-én.

A Liliomot követően az ünnepi évadban olyan régi előadásokat, címeket gondolnak újra, amelyeket a Figura első éveiben láthatott a közönség. A hónap végén, szeptember 28-án a visszatérő alkotó, Keresztes Attila rendezésében Sławomir Mrożek: Ház a határon c. darabját tűzik műsorra, amelyet 1992-ben Kövesdy István rendezett. Idén sem téveszti szem elől a társulat a sok éve kitűzött célt, nevelő jellegű gyerekelőadással ajándékozzák meg a kicsiket és gyergyószentmiklósi családokat; a színház második gyerekelőadását (1991, r.: Bocsárdi László): Lázár Ervin A kisfiú meg az oroszlánok című meseregényét állítja színpadra Kolozsi Borsos Gábor, a társulat színésze.

Az évad második felében egy olyan rendezővel dolgozik együtt a társulat, aki talán a legközelebb áll a Figura kezdeti kísérleti jellegéhez: Sardar Tagirovsky az Übü királyt viszi színpadra, amelyet már több ízben is feldolgozott a társulat az 1980-90-es években. A magyar színjátszás és drámairodalom kezdetére nyúl vissza Albu István, aki Balassi Bálint Szép magyar komédiáján dolgozik a társulattal tavasszal. A Figura repertoárjába első körben 1993-ban került be ez a magyar darab Barabás Olga rendezésében. Az ünnep az évad végén beteljesedik, és kerek egész lesz a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházzal közös produkcióval, amelyet a színház alapítója, Bocsárdi László visz színre.

A tavalyi évadban a társulat színészei egy filmes műhelymunkán vettek részt, amelynek produktuma egy több szálon futó kisfilm lett. Az elkészült jeleneteket idén egy 90 perces játékfilmmé bővítenék, amelynek rendezője és forgatókönyvírója Csuja László, aki visszatérő alkotó a Figuránál; 2015-ben vitte színpadra az egyik legtöbbet játszott négykezes előadást Kövekkel a zsebében címmel.


A Figura Stúdió Színház előadásaira jegyek válthatók a www.figura.ro oldalon, helyfoglalás a 0752-227-011-es telefonszámon, illetve az org@figura.ro címen.


A Figura Stúdió Színház közleménye


Kérem ossza meg ismerőseivel: