Konyhai cikkek 534.

Berszán-Árus Csilla

Radóci csorba (ciorbă rădăuțeană)


A román konyha dobogósai

Diákoromban nem voltam a kísérletezések nagy kedvelője, voltak tanáraim, akik ezt meg is értették és nem erőltették a dolgot. 🙂 A kedv sokkal később, a saját konyhámban ért utol, vegytiszta kíváncsiság által vezérelvén (habár az utazás akadályoztatása sem volt elhanyagolható tényező) kezdtem keverni megszokott ételeim, különböző népekével. Leghamarabb a legeslegközelkeletibbekét, a moldvait, csángót, majd beugrott néhány sváb étel is a fazékba, végül pedig már teljesen nagy léptékben, Távol-Keleten és az amerikai kontinensen kalandoztam. A tökéletes párosítás az, ha az ember szeret főzni, de ugyanakkor az evést sem veti meg, mely tevékenységek által lényegesen sokasodik kellemes perceinek száma. 😃 E lapszámban három, román testvéreknél honos étel kelleti magát, melyeket bizton fogyaszthatunk, feltéve, ha jól van elkészítve.


Radóci csorba (ciorbă rădăuțeană)
Levesünk egy tősgyökeres bukovinai étel, melyet az 1980-as évek elején egy radóci szakácsnő alkotott, tán azon meggondolásból, hogy a pacalt nem kedvelőknek is sárgállhasson egy napfényes leves a tányérjában. Ugyanis e két leves csak a belefőzött hús eredetében különbözik. Szakácsnőnk eredetileg pulykahússal készítette, de a csirkemelles változat terjedt el, valószínűleg a könnyebben beszerezhető mivolta miatt.
Hozzávalók: 50 dkg csirke- vagy pulykamell, 30 dkg csirke- vagy pulykacsont (szárnytő, fartő), 4 murok, 1 petrezselyem, 1/2 zeller, 1 hagyma, 3 cikk fokhagyma, 1,5 dl tejföl, 1 tojás, 1 evőkanál liszt, 0,5 dl olaj, só, bors, 1/2 l ecetes paradicsompaprika.
Elkészítése: Hideg vízbe tesszük a húst, a csontokat, és a zöldségeket, sózzuk, borsozzuk majd addig főzzük, míg megpuhul (ha egy murkot lereszelünk, olajon megdinsztelve a leveshez öntjük, sokkal szebb színeket kapunk!). A levest átszűrjük, a húst hosszúkás darabokra vágva visszadobáljuk, beletesszük a csíkokra vágott paradicsompaprikát is. A liszttel kikavart tojássárgát, kevés forró lével elegyítve, rátöltjük a levesre és folytonos keverés mellett, lassú tűzön felforraljuk. A paradicsompaprika levével ízesítve, tejföllel, akár csípőspaprikával tálaljuk.

szekelykonyhaeskert.ro


Kérem ossza meg ismerőseivel: