19. alkalommal hirdették meg a Zöldövezet Programot

2025-02-10

19. alkalommal hirdették meg a Zöldövezet Programot

2025. február 27-ig küldhetők be a pályázatok

A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány 19. alkalommal hirdeti meg a Zöldövezet programot, amely a MOL Románia leghosszabb ideje futó társadalmi felelősségvállalási kezdeményezése. A program keretében a civil szervezeteket támogatják környezetvédelmi projektek megvalósításában. A program idei kiírásában a MOL Románia összesen 170.000 euró támogatást biztosít olyan projektekre, amelyek a program valamely komponensére összpontosítanak - a Védett területek és a Permakultúra a városi övezetekben programrészekre.

 

„A MOL idén ünnepli romániai jelenlétének 30. évfordulóját és ez idő alatt azt tapasztaltuk, hogy időre és kitartó támogatásra van szükség ahhoz, hogy a pozitív irányú átalakulások és változások konkrét hatásai érezhetők legyenek. Ennek egyik legjobb példája, hogy már közel 20 éve aktívan támogatjuk a Zöldövezet programot, amely a vállalat egyik első társadalmi felelősségvállalási programja az országban, és örömmel látjuk, hogy a környezetvédelmi kezdeményezések generációról generációra egyre változatosabbak és eredményesebbek. A természet jelentős hatással van a közösség jólétére, ezért továbbra is támogatni fogjuk azoknak az ötleteknek a megvalósítását, amelyek közelebb hozzák az embereket a természethez, és megtanítják őket annak tiszteletére és védelmére.” – mondta Mozga Gábor, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.

 

A civil szervezetek 2025. február 27-ig küldhetik el pályázataikat a program valamely komponensében. Mindkét programrészben legtöbb 40.000 lej támogatást nyerhetnek pályázataikkal, amelyeket szakmai zsűri bírál el. A támogatásra javasolt pályázatokat március végén hirdetik ki.

 

A Permakultúra a városi övezetekben programrészben olyan gyakorlati permakultúrás tevékenységeket támogatnak városokban, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak a helyi közösségek aktív bevonására is.

A Védett területek programrészben azokat a projekteket támogatják, amelyek célja a romániai védett területek népszerűsítése és megismertetése, hogy növeljék azok elfogadottságát a helyi közösségek körében. Ebben a komponensben is civil szervezetek pályázhatnak, és fontos, hogy projektjeikbe aktívan bevonjanak más szervezeteket, tanintézményeket vagy közintézményeket.

A pályázatokat elektronikus levélben a spatiiverzi@repf.ro és a programulspatiiverzi@gmail.com címekre küldhetik el a pályázók legkésőbb 2025. február 27-én, 23:59 óráig.

 

„A Zöldövezet program idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Örvendetes egybeesés, hogy ugyancsak ebben az évben partnerünk és támogatónk, a MOL Románia vállalat is fennállásának 30. évfordulóját ünnepli. Büszkék vagyunk arra, hogy immár két évtizedes közös történelmünk van. Egy olyan időszakról beszélünk, amely alatt közösen létrehoztunk és megvalósítottunk egy olyan programot, amelynek keretében az évek során több mint 700 zöld projektet támogattunk, amelyek védett területek vagy városi zöldterületek megőrzését, illetve létrehozását célozták meg, és amelyekbe több mint 270.000 állampolgárt – többségében gyerekeket és fiatalokat – vontunk be sikeresen. Reményemet fejezem ki, hogy a két partner és közös projektünk története ugyanígy folytatódik a következő évtizedekben is.” – mondta Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.

 

A legjobban megvalósított projekteket díjazzák

A támogatásban részesült projektek megvalósítását követően mindkét programrészben, így a Permakultúra a városi övezetekben és a Védett területek programrészben is egy-egy megvalósított projektet, amely a legjobb eredményeket érte el, 10.000 lej értékű díjban részesítik.

A programról további részletek a www.spatiiverzi.org.ro honlapon olvashatók.

 

***

 

A program számszerűsített eredményei

A program kezdete óta összesen 715 környezetvédelmi projekt részesült támogatásban, összesen 10.760.426 lej értékben, amelyekben több mint 274.000 ember vett részt, túlnyomórészt gyermekek és fiatalok. A program indulása óta a Védett területek komponens keretében 1.668 környezeti nevelési tevékenységet szerveztek, 182 Junior Ranger tábort bonyolítottak le, és 156 új tematikus tanösvényt alakítottak ki a romániai védett területeken.

 

2024-ben összesen 835.000 lej értékben 22 projekt részesült támogatásban, amelyekben több mint 8.500 személy vett részt. A Permakultúra a városi övezetekben komponens keretében 14.051 m²-en hoztak létre a permakultúra elvein alapuló kerteket, ahol több mint 1.800 fát és cserjét ültettek, valamint különféle zöldségeket, fűszernövényeket, aromás növényeket és gyümölcsöket termesztettek. A Védett Területek komponens keretében 2 új tematikus tanösvényt hoztak létre, 9 Junior Ranger tábort szerveztek, és 139 környezeti nevelési tevékenységet valósítottak meg.


A Polgár-Társ Alapítvány közleménye

Ez az oldal cookie-kat használ. Az oldal böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben