2021-02-04
Országszerte megkezdték az oltást a Moderna vakcinával
Az elmúlt 24 órában 22.593 személy kapta meg Romániában a koronavírus elleni vakcinát – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által csütörtökön közzétett adatokból.
Ezzel 629.279-re nőtt a beoltottak száma Romániában. Közülük 463.763-an az első dózist kapták meg a Pfizer-BioNTech vakcinájából, 165.516-an pedig az emlékeztető oltást is. Ugyanakkor 6443 személy megkapta az első dózist a Moderna által kifejlesztett védőoltásból.
Az elmúlt 24 órában a Pfizer-BioNTech-kel beoltott személyek közül 83-nál jelentkezett enyhe allergiás reakció, amelyek közül 11 helyi, 71 pedig általános jellegű volt, a Moderna vakcina után pedig egy személynél lépett fel általános jellegű mellékhatás.
Az oltáskampány kezdetétől összesen 2114 személynél jegyeztek kisebb allergiás reakciót.
Az oltóközpontok este 8 óráig tartanak nyitva, így a 17 óra és 20 óra között beadott vakcinákat a következő napi jelentésbe foglalják bele.
Országszerte megkezdték az oltást a Moderna vakcinával
Országszerte megkezdték az oltást a Moderna által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinával – közölte csütörtökön a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
A CNCAV közleménye szerint az első dózist február 4-e és 16-a között adják, az emlékeztető oltásra – a gyártó utasításának megfelelően – 28 nappal később kerül sor.
A Modernával beoltott személy egy nyugtát kap az emlékeztető oltás dátumával, és erről még külön is értesítik az oltás előtt két nappal.
A Pfizer-BioNTech és a Moderna oltás hatékonysága körülbelül azonos. Míg a BioNTech-Pfizer vakcina (Comirnaty) 95%-ban hatékony a COVID-19 betegség megelőzésében, addig a Moderna oltásnál 94,1%-ot mértek.
A 18 és 55 év közöttiek immunizálására ajánlják az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinát
A 18 és 55 év közöttiek immunizálására ajánlják az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinát – közölte csütörtök este a COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV).
A bizottság közleménye szerint az első és második dózis közötti időszak nyolc hét lesz.
A CNCAV emlékeztet: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlata szerint a védőoltást 18 évnél idősebb személyek kaphatják meg, a két dózis közötti ajánlott időszak pedig 4 és 12 hét közé esik.
Az AstraZeneca vakcina szaporodásra képtelenné tett adenovírus vektor platformot használ, amelynek mindkét részoltása egyforma, amely ‘közvetíti’ a sejteknek a koronavírus adatait, és amely hatására az immunrendszer ellenanyagot termel.
Az oltást nyolc és tíz dózisos flakonokban forgalmazzák, amelyek 2 és 8 Celsius-fok között hat hónapig őrzik meg stabilitásukat.
A vakcinát csak intramuszkulárisan szabad beadni, az alkalmazási előírás szerint.
Az elosztás hőmérséklet-ellenőrzés mellett, szabványos módszerekkel történik, hűtőkocsikban, konténerekben és hűtött dobozokban.
Az Európai Gyógyszerügynökség 2021. január 29-én javasolta az AstraZeneca által kifejlesztett COVID-19 elleni védőoltás feltételes forgalomba hozatali engedélyének megadását. Az AstraZeneca vakcina a harmadik COVID-19 elleni védőoltás, amely rendelkezésre áll az Európai Unió tagállamaiban, beleértve Romániát is.
Forrás: www.agerpres.ro
Hirdetés
2024-11-21
Hirdetés
2024-11-20
Hirdetés
2024-11-19