2014-07-30
… folytonossági történet.
A gyergyói karatésok több mint húsz éve léteznek, dolgoznak, fiatalokat indítanak el útjukon. Ennek ellenére, enyhén szólva is méltatlanul kimaradtak a közvélemény látóköréből. Igaz, hogy soha nem törekedtek a nyilvánosságra, nem keresték a közszereplés lehetőségét. Dolgoztak csendben, tették a feladatukat. A gyergyószentmiklósi Balázs József irányította a tevékenységet már a kezdetektől. Az időközben harmadik dan fokozatot elért mester az alábbiakban a kezdetekre is visszaemlékezik.
– Ha ennek a riportnak címet kellene adjak, valami olyasmit írnék, hogy folytonossági történet. Korántsem úgy kezelném, mint egy sikersztorit. Tulajdonképpen egy folyamatnak vagyunk részei. Attól a perctől kezdve, amikor egy eseményre azt mondjuk, történet, szerintem az már egyúttal történelem is. Úgy is lehet mondani, hogy kimerevedett, meghalt. Emlékként jó, de valós értéke már nincs. A mai pénzelt sportvilágban léteznek káprázatos megvillanások, de csak ennyi. Amit eddigi életemben láttam, a sikertörténet addig tart, amíg a sportoló feljut a csúcsra, majd ezután, az esetek zömében, következik az úgynevezett süllyesztőben való eltűnés.
– Mikor jut fel egy sportoló a pályája csúcsára?
– Az élsportolók nagy része akkor éri ezt el, amikor egy megnevezett célpontot elér. Szinte minden esetben az történik, hogy a cél elérésé-vel párhuzamosan nem készül élete következő szakaszára. Ilyenkor rendszerint bekövetkezik a zuhanás. Sok olyan sportolót láttam, akik nagyon magas szintet értek el abban az ágazatban, amelyben remekeltek, de az ezután következő időszakban nem tudtak mit kezdeni. Ezért is mondtam az elején, hogy a mi esetünkben inkább nem a hangzatos sikerek, hanem a folytonosság a jellemző, és nem volna szabad ez megszakadjon. Nem tudjuk, hol kezdődik, illetve, hol lesz vége. Mi részei vagyunk az egésznek. Mindenkinek, akinek csak tehetem, megpróbálom elmagyarázni, hogy a japán küzdőművészetek mentalitása, filozófiája már önmagában nevükbe van csomagolva. Kell venni némi fáradságot, hogy kicsomagoljuk és értelmezzük azt. Ily módon sokkal világosabban látunk majd bele ebbe a témába. Amikor azt mondom, hogy karate-do, akkor minden embernek, tisztelet a kivétel, az jut eszébe, hogy kézzel-lábbal rúgkapálunk. Magyarra lefordítva a karate-do azt jelenti, hogy az üres kéz útja. Út, amelyen járni kell. Ez utóbbi felét rendszerint elfelejtik, s csak annyi marad meg a tudatokban, hogy karate. Önmagában a karate is már beszédes megnevezés, mert a teljes lefordítás értelmében üres kezet jelent. Tehát fegyvertelen, üres kézre kell elsősorban gondolnunk. Az üres kéz békés kéz. Soha nem lehet úgy elképzelni, hogy agresszív tevékenységre alkalmas. Mindig innen próbálok kiindulni, hogy ezt az emberek, az esetleges érdeklődők megértsék. Próbálom tisztázni az üres kéz fogalmát, s ami talán ennél is fontosabb, ennek az útját. A hagyományos japán harcművészetek mind így vannak megnevezve. Például, a már említett karatén kívül ott van a ken do, a kard útja, jaj do, a kardrántás művészete, ju do, a hajlékonyság útja, aiki do, az energia kiáramlásának útja, bu do, a harcosok útja. Mindenik harcművészeti stílus iskola az útról, és nem egy állomásról, s nem a végcélról beszél. Az egyén számára a végcél a halál, de ettől a jelenség nem szabad megszűnjön. Visszatérve az első gondolathoz, ez az egész nem lehet egyetlen állomás. Szakaszok vannak, ahol be lehet jelölni egy-egy fejlődési fázist, aminek a végén az ember elér egy fokozatot, egy bizonyos érettségi szintet.
– Mikor kerültél kapcsolatba a karatével?
– Annak idején, a nyolcvanas években, a sorkatonai szolgálatom alatt volt szerencsém összetalálkozni és összebarátkozni egy nagyszerű sepsiszentgyörgyi fiúval, akivel azóta is nagyon jó kapcsolatot ápolok. ő már akkor haladó karatéka volt. A hadsereg tudjuk, milyen volt, s nekem feltűnt, hogy ennek a katona kollégának volt egy erős, sajátos energia-kisugárzása. Feltűnt ugyanakkor, hogy mindig fegyelmezett, ápolt, kimért volt. Ezzel nagyon kilógott a többiek közül, főleg abban a közegben, ami az akkori román hadseregben fellelhető volt. Aki nem tudja, talán el sem tudja képzelni, de aki érte azt az időszakot, pontosan tudja, miről beszélek. Nagyon kevert társaság volt. Ha bekerült egy-egy másmilyen ember, az rögtön kitűnt a többiek közül. Egy idő után kértem, hogy tanítson meg engem is. Mondta, hogy megtanítana, de nem vagyok még kész erre. Hogyhogy? – tettem fel a kérdést. Szóval, rendesen beletaposott az egómba. Később megmagyarázta. Az első számú probléma az volt, hogy cigarettáztam. Tény, hogy akkoriban közel két csomaggal szívtam naponta. El kellett dönteni a hogyan továbbot. Kiderült, hogy nagyon szívesen tanítana, fogadó közeg lennék a tanulásra, de vannak feltételek. A rossz szokásoktól mindenképp meg kellett szabadulni azért, hogy az ember egy valós fejlődési útra léphessen. Nagyon nehéz volt lemondani a már szinte beidegződött rosszról, de vállaltam. Nem egy században voltunk, csak néha találkoztunk. Kis papírfecnikre írta a gyakorlatsorok számát, illetve azt, hogy melyek a típushibák, mire kell figyelni, mit kell kijavítani. A gyakorlás helye, intenzítása rám volt bízva. Azért el lehet képzelni, hogy nem volt könnyű mindezt kivitelezni, hisz mindenki figyelt mindenkit. Éjjeli őrségben is gyakoroltam, de nem volt rossz, mert hamarabb telt a háromórás szolgálat. Így kerültem kapcsolatba a karatéval.
– Később is folytatódott a tanulás…
– Persze. Miután leszereltünk, gyakorlás céljával rendszeresen levonatoztam Sepsiszentgyörgyre. Nekik már akkor csapatuk volt, s én is beálltam az ottani karatékák sorába. Amennyit csak lehetett, tanultam, minden percet kihasználtam. Mondogatom is a gyermekeknek, annak idején olyan edzéseken vettem részt, hogy egyetlen gyakorlás ideje alatt három formagyakorlatot sajátítottam el. Ma nekik két hónap kell egy gyakorlat megtanulásához. Valószínűleg ez azért is volt, mert rendkívüli módon érdekelt ezzel kapcsolatban minden. Mai kifejezéssel élve, rá voltam cuppanva. A másik az időtényező volt, hisz mindennap nem utazhattam Szentgyörgyre. így, amikor sikerült odautazni, minden energiámat a tanulásra kellett fordítsam. Nem lehetett félvállról venni a dolgokat. Jól éreztem magam abban a közegben, s úgy éreztem, végre valamit csinálok. Valamit csinálok, aminek célja, iránya van. Úgy is mondhatom, hogy rátaláltam a Do-ra, a tulajdonképpeni útra. A szentgyörgyi csapat kapcsán alkalmam nyílt megismerni a csíkszeredai csapatot is. Közben Gyergyóban is alakult egy karatecsapat. Oda is jártam edzésre. Voltak felfogásbeli és formabeli eltérések a sepsiszentgyörgyiekhez viszonyítva. Bizonytalanná váltam, s sok töprengés után úgy döntöttem, maradok a kezdeti vonal mellett. Az idő bebizonyította, hogy végül csak jó irányt választottam. Ezután a csíkszeredai csapatnál folytattam az edzésmunkát, ekkor már közelebb kellett utazzak információgyűjtés gyanánt. Akkoriban még a helyi TÉESZ-nél dolgoztam az 1-es farmon, ahol volt üres istálló, ami nem volt betelepítve. Ez a hely nagyon jó volt az edzésekre. Mosolyra fakaszt még mindig, hogy amikor Géza bácsi jött, benézett, s látva engem, csak sóhajtott, s tekergette a fejét. Még manapság is lehet, hogy bólogatna egy kívülálló egy edzésmunkát végzőt nézve, de azóta azért nagyon sok ilyen jellegű információ jutott az emberek tudomására a televízió által. A nyolcvanas évek végén, illetve a kilencvenes évek elején azért még furcsán néztek az éppen edzésen lévő karatékákra.
– Mi következett e „hőskorszak” lezárulta után?
– A kilencvenes évek elején megalakult a Román Karate Szövetség. Azt hiszem, nem tévedek, amikor kijelentem, hogy ez a szervezet az egész országban kiterjesztette tevékenységét. Örömmel csatlakoztak ehhez délről, keletről, nyugatról, északról. Nagyszerű volt. Mindmáig emlékezetesek számomra a szövetség égisze alatt zajlott nyári edzőtáborok Olimpon, a román tengerparton. Általában tíznaposak voltak, s állítom, hogy szenzációsak. Egyik nap három edzést, másik nap két edzés tartottak. Rendszerint káni- kulában gyakoroltunk, tíz nap után már rendesen ki voltunk fáradva. Élmény marad számomra, hogy reggel hat órakor már a tengerparti homokban szaladtunk. Nagyon kedveltem ezeket a táborokat. Sajnálom, hogy később mindez szétesett. Létezett egy belső igény, hogy a szövetség ne maradjon ki a nemzetközi, és főleg a japán szövetségekkel való kapcsolattartásból. Tehát, az információt azért próbáljuk meg minél hitelesebb forrásból begyűjteni, jelen esetben japán forrásokból. Például a szomszédos országok, úgy mint Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária és még sorolhatnám, megtették ezt a lépést, és nyitottak kelet felé. Viszonylag egyben maradt a rendszerük, és nem az emésztette fel az energiájukat, hogy állandóan széthúznak. Ismerős a helyzet? Nem eljátszották a mindent tudokot, hanem úgy vélték, hogy adjunk helyet az igazi nagymestereknek. E folyamatnak köszönhetően kiderült, hogy bizony nagyon sok eltorzult információ ért el hozzánk. Ez egyrészt az óriási nagy távolsággal magyarázható, illetve azzal, hogy amíg Japánból ideért a tudásanyag, bizony, az útközben ért hatások nagyban torzították. Amikor az első japán mesterrel találkoztam Budapesten, Masahiko Tanaka mester edzőtáborában, akkor feltevődött a kérdés, hogy ő nem tud, vagy én nem tudok? Persze, ez a kérdés hamar tisztázódott. Akkor vált teljesen világossá, hogy nagyon torz információk alapján dolgoztunk. Ezért kell leellenőrizni mindig, hogy az, amit csinálok, valójában helyes-e. Mindezt az élet, a természet kell visszaigazolja. Érdekes, hogy ezt a jelenséget mi, magyarok, székelyek rögtön lereagáltuk, ösztönösen vágytunk a tiszta forrásra. Mi voltunk az elsők, akik kezdtünk eltávolodni a román karateszövetségtől. Nem találtuk teljesnek, és elég nyitottnak a rendszert. Az idő minket igazolt. A környező országokba már gyakran jártak a japán mesterek, s ott teljesen más mederben haladt az edzésmunka. Mi éveken keresztül a magyarországi karatemozgalomba voltunk belekapcsolódva. A nem megfelelő nyitás hiánya miatt, néhány év alatt teljesen szétesett a román szövetség. Kisebb régiókban folytatódott a munka, összetársulások történtek. Maga a sportélet ment tovább, de az országos szervezet széthullt.
A kilencvenes évek vége felé történt egy olyan, hogy a székelyudvarhelyi csapat felvette a kapcsolatot a Japán Karate Szövetség vezetőivel. Attól kezdve minden évben érkezett egy küldöttség a távol-keleti országból. Rendszerint az úgynevezett csúcsemberek jöttek Japánból, s ez fölöttébb érdekes jelenség volt, mert hazájukban ezek a nagymesterek szinte megközelíthetetlenek. Ez nyitás volt részükről, érezték, hogy itt, úgymond, be kell nyúlni az emberek hónalja alá, fel kell emelni őket. Mindig szívesen jöttek, önzetlenül tanítottak. Ez a fordulat egy új lendületet adott. Nagyon tanulságosak voltak azok az edzőtáborok, amiket a japán mesterek tartottak, itt nem csak techikai szinten fejlődhettünk, hanem szellemi és erkölcsi szinten is. Az utóbbiakat hangsúlyoznám. Később már megfogalmazódtak azok a fogalmak is, hogy tulajdonképpen sok közös tulajdonság van közöttünk, főleg gondolkodás terén. Nyilvánvaló, hogy a magyar harcos nép, mint ahogy a japán is. Egyes források még rokonságba is helyezik a két népcsoportot. Itt nem a genetikára kell elsősorban gondolni, hanem az eszmeiségre. Tény, hogy vannak közös gyökereink, főleg a gondolkodás terén. Úgy érzem, emiatt a magyar ember sokkal gyorsabban feldolgozza, és másképpen értelmezi a karatét, mint más nemzetek fiai. 2011-ben, amikor Japánban pusztított a cunami, nem jöttek Székelyudvarhelyre, mert erkölcstelen lett volna részükről, a nemzetükkel szemben, az utazással járó pénzköltés. Az évek során még azt a lehetőséget is megadták a tehetségesebb székelyföldi karatésoknak, hogy kiutazzanak Japánba, ahol edzőtáborokban vehettek részt, ugyanakkor meglátogathatták a világhírű szent helyeket, köztük olyanokat is, ahová halandó fehérember nem kap belépési engedélyt.
– Mikor tettél utoljára fokozati vizsgát?
– 2010-ben vizsgáztam a harmadik dan fokozatra. Takashi Shibuya mestertől kaptam a harmadik dan fokozatot, őt Yamakawa Kazutada mester asszisztálta. Mindez Székelyudvarhelyen történt. Nem szeretek dicsekedni, de most azért elmondom, hogy japán kincstári oklevelem van erről a vizsgáról. Ilyet Romániában nagyon kevés ember tud felmutatni. Fokozatok, oklevelek léteznek, de a japán kincstárnál saját névre bejegyzett oklevéllel csak kevesen büszkélkedhetnek. Nagyon szerencsés helyzet, hogy eredeti forrásokból meríthetek.
– Tervezel újabb vizsgát?
– Persze. Minden edzés tulajdonképpen készülést jelent a következő fokozati vizsgára. Tudni kell, hogy a harcművészetekben, ahogy haladunk felfelé, a fokozatok között egyre nagyobb az időbeni különbség. Például a második és a harmadik dan között négyéves időszak van, a harmadik és a negyedik dan között el kell teljen minimum öt év. Itt már nem lehet olyan gyorsan vizsgázni, bele kell érni, bele kell öregedni ebbe a folyamatba. Nagyon számít a rutin, és ahogy haladunk felfelé a tudással, a biológiai értelemben vett testünk egy adott ponton túl már nem képes többet teljesíteni. Itt kerül képbe igazán a do, az igazi harcművészet lényege, amikor a belső energiák felszabadítása, illetve ezek mozgatása, hasznosítása kerül előtérbe. Minden embernek a biológiai teste egy behatárolt egység, a szellemünk viszont nem, ez végtelen. Na most, ha ezt a saját hasznunkra tudjuk fordítani, akkor csodás dolgokat lehet elérni.
El kell mondanom, hogy a karate világában a shihan nagymestert jelent, a szenszej pedig oktatót, mestert. A shihanok a mesterek fölött állnak, olyan valakik, akik magas kitüntetésben részesültek, ezek az emberek már nem csak technikai vezetők, hanem szellemi irányítók is. Számtalanszor előfordult, hogy a 65 éves shihan megszégyenített, mert gyorsabbnak, erősebbnek bizonyult, mint a nála jóval fiatalabb karatéka. Ilyenkor megdorgál, hogy fiatalember létedre nem vagy képes őt felülmúlni, tessék többet edzeni. Japánban az 50 éves ember még fiatalnak számít. Ott rengeteg 60 éves kezdő karatés is van. Sajnos, a magyarság körében ebben a korban az ember már úgymond letudta magát. Szerintem mindez fejben dől el, és az szép az egészben, hogy ott nemcsak mondják, hanem aktívan, sőt, intenzíven végzik is a gyakorlatokat, edzéseket. A hitelességüket mestereink onnan nyerik, hogy soha nem mondnak olyat, amit nem tudnak megcsinálni. Nincs mellébeszélés. Lehetőség adódik olykor egy-egy kötetlenebb edzés során, hogy a mesterrel gyakorolj, és akkor látod, érzed, hogy szó szerint lehengerel. Alig indít néhány technikát, de úgy érzed, hogy messze megelőzött, betalált, előtted odaért.
– Mikor rájön az ember, hogy még mindig kell fejlődjön, akkor bizonyára ez ösztönöz is, nemde?
– Igen, ez ösztönzőleg hat, és ha nyitott szívvel-lélekkel állsz hozzá, akkor fel lehet ismerni a minőséget, az értéket. Mikor ez megtörténik, akkor tényleg fejet lehet hajtani előtte, és azt mondod, hogy osu (ejtsd: osz – szerk. megj.), azaz köszönöm a tanítást.
– Mikor alakult a Gyergyói Karate Klub?
– A kilencvenes évek elején már tevékenykedtünk, csapatunk volt. Annak idején nagy népszerűségnek örvendett a karaté. A kezdetekkor 60–70 ember járt edzésre. Idővel bekövetkezett a lemorzsolódás, csökkent a létszám, aztán megint többen lettek, ezután megint kevesebben. Szóval, hullámzott a látogatottság, de a lényeg az, hogy létezünk, fennmaradtunk. Több mint 20 éve folyamatosan dolgozunk. Nem az a fontos, hogy mi volt, hanem az, hogy merre tartunk. Az évek során fel kellett vállalni az edzőséget, illetve az ezzel járó felelősséget. Biztos, hogy követtem el technikai, didaktikai, pedagógiai meg módszertani hibákat. Ezért elnézést kérek mindazoktól, akik úgy érezték, hogy esetleg nem kapták meg tőlem azt, amit kerestek. El kell fogadják tőlem, hogy én is egy fejlődési fázisban voltam, s ez mind a mai napig érvényes. Viszont, ha megfelelően nyitottak vagyunk, akkor úgy fogjuk fel, hogy mindennek van egy tanítása. Az idén is indítottam kezdő csoportot, tíz-tizenöt 5–6 éves gyerekekkel. A gyermekek nagyon mozgékonyak, s néha azzal szórakozom, hogy a szülőket csillapítom, hagyják a gyermeket mozogni. Kicsi korban kevés ideig tudnak figyelni, a többi már csak játék. Ha nincs játék, akkor a következő edzésre már nem is jön el. Nem szabad a gyermekeket ketrecszerű szűk keretek közé szorítani. Persze, mindennek eljön az ideje.
Itt szólnom kell arról is, hogy minden évben voltak országos szintű eredményeink. Jelzem, nem vagyunk versenyorientáltak. Létezik a sportkarate, amely lehetőséget teremt a világ- és Európa-bajnokságokon való részvételre. A mai körülmények között a sportkarate világában annyira kemény edzések vannak, hogy ennek vállalása legyen mindenkinek a saját problémája, saját felelőssége. Sokkal nagyobb hangsúlyt fektetünk a szellemi fejlődésre, mert aki nem tud az energiáival gazdálkodni, nem rendeződik körülötte a világ sem. Az ősi tanítás is így hangzik: ép testben ép lélek. A csapatunkban egyaránt helyet és lehetőséget kap idős és fiatal, hogy a karate által új tudást szerezhessen a világról és saját magáról. A karate egy tökéletes tükör, ami pont azt mutatja, amik vagyunk.
– Jelenleg melyik országos szervezethez tartoztok?
– A Tokukai Karate Klubok Szövetségéhez tartozunk. Országos szervezet, de az alapjai Hargita megyében vannak, hisz elsősorban a megyei csapatokat tömöríti magába.
– Kik voltak az oktatóid az évek során?
– Illetlenség lenne részemről nem szólni ezekről az emberekről. Elsőként Péter Árpádot kell említsem, aki annak idején a sorkatonaságnál tanított, majd következnek a sorban az udvarhelyi, a keresztúri, a csíkszeredai csapat vezetői. Továbbá ide kell sorolnom a japán szövetséget képviselő mestereket, akiket szintén az oktatóimnak tartok. Itt el kell mondjam, hogy az életemben volt egy hullámvölgy, amikor el kellett hagynom az országot munkavállalás miatt. Svédországba utaztam. Az első, amit becsomagoltam, a karateruhám volt. A fővárosba, Stockholmba vezetett a sors, ahol hosszas keresés után, a lakóhelyemhez közel találtam is egy csapatot, itt szívesen láttak az edzéseken. Mentem, beálltam a sorba, és nagy öröm volt számomra látni és érezni, hogy a karate valójában egy univerzális nyelv. Itt a földgolyón bárhova megy az ember, nincs olyan kontinens, nagyváros, város, ahol a karate nyelvén ne lehessen érvényesülni. Ez kizárt. Mindenhol ugyanazok a japán vezényszavak, mindenhol az a viselkedési forma, etikett érvényes. Nagyon jó érzés volt ezt megtapasztalni. Annyira figyeltek rám, hogy a sorban mindig olyan embert állítottak mellém, a közelembe, aki tudott nekem svédről fordítani angolra, és mindig kérdezték, hogy megértettem-e? Tették ezt annak ellenére, hogy én ezt kértem volna. Felemelő érzés volt. Legyen ez mindenkinek egy óriási tanulság.
– Van olyan tanítványod, aki esetleg felülmúlt?
– Igen, a végére én is ide akartam kilyukadni. Ez a természet rendje, hogy az emberi sorsok nem egyformák, különböző pályákon és különböző minőségekben járjuk be az életútjainkat. Így van ez Kiss Károly egykori tanítványommal is, már rég más utakon jár fizikai értelemben, de szellemi útja ugyanaz, mint az enyém és még sok más karatékáé. Nagyon szép pályát járt be mostanáig a karate utján, és nem csak, de ezért ő küzdött, ő dolgozott meg. Jelenleg Írországban él, ott edz, és a kitartása meg az emberi minősége miatt tisztelet övezi személyét. Majdnem évente jár Japánba továbbképzőkre, és amikor hazajön, a közös edzések alkalmával mindig önzetlenül megosztja velünk is az ott tanultakat. Büszke vagyok a barátomra. És végezetül, nincs titok, a sok edzés a titka a felemelkedésnek. Tehát, hajrá.
2024-02-18
Hirdetés
2024-02-16
Hirdetés
2023-10-23