2014-07-29
Az elmúlt nyáron a délvidéki Tornyos FC csapata vendégszerepelt városunkban. A szerbiai csapatot elkísérte útjára Árok Ferenc edző, aki egykoron az ausztrál labdarúgó-válogatottat is irányította.
A nemzetközi berkekben is elismert Árok Ferenc, 81 éves kora ellenére remek erőnlétnek örvend, s tervezi, hogy 2014-ben a helyszínen tekinti meg a soron lévő, brazíliai labdarúgó-világbajnokság mérkőzéseit. Kérésünkre Árok Ferenc felelevenített néhány emléket rendkívül gazdag élménytárából.
– Nagyon hosszú ideig a Vajdasági Labdarúgó Szövetség edzői testületének elnöke voltam. Már edzővé válásom során körülutaztam az egész világot. Tagja voltam az egykori jugoszláv labdarúgó-szövetség vezetőségének is.
– Ausztráliához is szoros szálak fűzik…
– Minden évben legalább egy hónapot a kenguruk földjén töltök. Rendszeresen visszajárok. Van három fogadott lányunk, akik azóta férjhez mentek, de a mi segítségünkkel kerültek ki a kontinensnyi országba. Családjaikat is meglátogatom, amikor kiutazok. Annak idején drága feleségem felkarolta családjaikat, segítettük őket. Úgy kezeljük őket, mint családtagokat, nagyon jó viszonyt ápolunk velük.
– Kapcsolatban áll még az ausztrál labdarúgó-szövetséggel?
– Nem tartom már a kapcsolatot az ausztrál szövetségből senkivel az égvilágon. Ez is véletlen. Úgy érzem, elég volt számomra.
– A Tornyos csapatával látogatott Gyergyószentmiklósra…
– Érdekes, hogy Szerbiában ez az egyetlen helység, ahol egy szerb anyanyelvű sem él. Ezen az újvidéki településen még a rendőrök is magyarok. A magyarokon kívül még kevés cigány él, s ennyi. Amint látható, a tornyosi csapatot is teljes egészében magyar játékosok alkotják. Tornyoson néhai édesanyám felőli rokonok élnek, így innen a kötődés az ottani csapathoz. A magyar nemzetiségű olimpikonoknak volt egy rendezvény szervezve Tornyoson, ahol kapcsolatba kerültem a csapat illetékeseivel, így jöttem Gyergyószentmiklósra.
– Évekig irányította az ausztrál válogatottat…
– Igen, így volt. Hat évig voltam szövetségi kapitány. Egyik idevágó emlékem a skótok elleni világbajnoki pótselejtező, amely 1985-ben volt. A szigetországi mérkőzés előtt 48 órán át locsolták a britek a pályát, így teljesen vizes pályán zajlott a mérkőzés. A találkozót csehszlovák bíró irányította, aki szerintem le volt fizetve. Az első gólt szabadrúgásból kaptuk. Az esetet az a jelenet előzte meg, hogy a prágai illetőségű bíró úgy állította az ausztrál sorfalat, hogy a rúgáskor elindított labda a sorfal ellenére a kapunkba köthessen ki. A második gól úgy született, hogy legalább ötméteres lesen kapta a labdát az ellenfél játékosa, majd habozás nélkül gólt rúgott. Kikaptunk Glasgowban 2–0 arányban. A melbourne-i visszavágón hatszor találtuk el a kapufát, végül nem sikerült győzni, 0–0 volt az eredmény, így a skótok jutottak ki az 1986-os mexikói világbajnokságra. Azt a skót válogatottat Alex Ferguson irányította, aki később az angol Manchester United menedzsere lett. Angliában nem kell mondanom, milyen eredményeket ért el Ferguson.
– Hogyan került kapcsolatba az ausztrál válogatottal?
– Akkoriban egy görög milliárdos volt az ausztrál labdarúgó-szövetség elnöke. Egyik alkalommal beszélgettünk, s kérte, hogy találkozzunk. Kérdeztem, mikor mehetek, s mondta, hogy már reggel hatkor bent van az „office”-ban. Olyan személyiség volt, aki egyebek között közel 40 görög templomot építtetett újjá. Ezenkívül 1500 gyermeket neveltetett, taníttatott kiskoruktól felnőtté válásukig. Olyan valaki, aki kérésének nehezen lehetett ellenállni. Bemegyek hozzá, s mondja, hogy leszerződött két mérkőzést az angolokkal. Kérdi tőlem, tudom-e, hogy készül a mérkőzésekre az ausztrál válogatott. Mondtam, hogy nincs tudomásom róla, nem is érdekel. Kíváncsi volt, tudom-e az ausztrál válogatott legutóbbi eredményét. Közöltem, hogy nem tudom, erre ő elmondta, hogy 15–1-re kapott ki a válogatott Angliától. A klubcsapat érdekelt, ahol egész nap dolgoztam, s ennyi. Erre megkért, hogy üljek le. Jól van, mondtam neki, de mi közöm nekem ehhez az egészhez? – kérdeztem. Az – mondta –, hogy gyere te a válogatotthoz azért, hogy ne kapjunk így ki többet senkitől. Nem akartam, mindent elmondtam, hogy miért nem. Már majdnem könyörgött, hogy vállaljam el a feladatot. Végül elvállaltam a tisztséget. Az ausztrál válogatott abban az időben kétszer egymásután kikapott Új-Zéland csapatától. Nagy a rivalizálás abban a térségben Új-Zéland és Ausztrália között, úgy kell elképzelni, mint mondjuk a szerb–horvát, vagy a magyar–román párharcokat. A görög származású elnök teljesen szabad kezet adott számomra, azt mondta, csinálj, amit akarsz, csak legyen eredménye.
– Következtek az angolok elleni mérkőzések…
– Három barátságos mérkőzést játszott a válogatott az angolok elleni találkozók előtt. Sikerült fiatal tehetségeket beépíteni a csapatba. Jó kis társaság állt össze. Jöttek az angolok. Az angoloknál néhai Bobby Robson volt a főnök, a szövetségi kapitány. Megjelentünk a mérkőzés előtti sajtótájékoztatón, ahol először az angolok beszéltek. Én hallgattam, mint az a bizonyos a fűben. Egyszer csak Robson átszólt nekem, hogy az ausztrál szövetség elnöke fél attól, hogy a csapat ne kapjon mérkőzésenként négy gólnál többet. Mindehhez hozzátette, hogy megígéri, ötnél többet nem rúgnak. Magamban mondtam, hogy a jó édesanyádat! Bosszantott, de ugyanakkor ambicionált a dolog, mondtam magamban, na, állj meg! Felkészítem az ausztrál csapatot rendesen. Az első mérkőzés 0–0-ra végződött, a második mérkőzésen Brisbaneban az edzésükre az egész csapatunkat kirendeltem, s a lelátó első sorába ültettem. Mikor ezt Robson meglátta, kezdett ordítani, teljesen kikelt magából. Azt üvöltötte, hogy ez edzés, nem mérkőzés, menjünk ki a stadionból. Erre szépen kimentünk. Később az angol sajtósoknak elmondtam, hogy azért vittem be az edzésre az ausztrál játékosokat, hogy lássanak egy igazi profi játékosokból álló világhírű válogatottat, hogy miként készül egy mérkőzésre. Erre fel ezt kaptuk. A második mérkőzést az angolok ellen elveszítettük 1–0 arányban, tehát korántsem tudtak öt gólt rúgni, ahogy azt Robson tervezte, jósolta. Volt egy harmadik mérkőzés is az ausztrál túrájuk keretében, ez a találkozó 1–1-re végződött. E találkozók után nagyon kezdtek tisztelni Ausztrália-szerte, tény, hogy jó úton jártunk, nagyon megbíztak bennem. Mindeközben a Budapest nevű klubcsapatnál is dolgoztam, s másodállásban irányítottam az ausztrál olimpiai és felnőttválogatottakat. Az ausztrál válogatottak kispadján összesen 111 mérkőzésen ültem.
– Melyik volt a legemlékezetesebb mérkőzés?
– Fennállásának 200. évfordulóját ünnepelte Ausztrália, mint ország, s ebből az alkalomból nemzetközi labdarúgó-mérkőzések is szerepeltek műsoron. Az ausztrál szövetség vezetői Argentína, Brazília és Szaúd-Arábia válogatottjait hívták meg ez alkalommal. Négyes tornát szerveztek. Akkoriban az argentinok Dél-Amerika bajnokai voltak, Szaúd-Arábia csapata pedig Ázsia bajnokaként érkezett. Kiváló csapatok voltak. Mindenki mindenkivel játszott. Ezen a tornán sikerült megverni Argentínát 4–1 arányban, míg Szaúd-Arábiát 3–0-ra győztük le. A brazilok elleni első mérkőzésen a később világhírű csatárrá vált Romário egy, a második, helyosztó mérkőzésen pedig két gólt rúgott ellenünk. Később ez a kiváló brazil játékos Dél-Koreában, Szöulban, az 1988-as évi nyári olimpián három gólt rúgott az ausztrál válogatott elleni mérkőzésen. Remek labdarúgó volt, joggal lett később világbajnok (1994-ben az Egyesült Államokkal a brazil válogatottal – szerk. megj.) A szöuli olimpia után mondtam is viccesen, hogy a brazilokkal többet egy ideig ne mérkőzzünk, mert ez a Romário most már négy gólt rúg, ha ismét találkozunk.
Árok Ferenc, vagy ahogy az ausztrálok hívták, Frank Arok, a keménykezű edzők kategóriájába tartozott. Rendkívüli módon tudta motiválni játékosait, akik képesek voltak tűzbe menni érte. Valahány csapatnál dolgozott edzőként, szigorú csapatfegyelmet követelt, mindig kőkemény edzéseket vezényelt. A pályán nem szaladó, lazsáló játékosokat egyáltalán nem kedvelte, rövid idő alatt kihagyta a csapatból. A spártai edzésmódszerek alkalmazása ellenére, játékosai szerették, tisztelték. Ausztráliában ma is legendaként beszélnek személyéről.
Hirdetés
2024-02-18
2024-02-16
Hirdetés
2023-10-23