2014-07-29
Szerveink összehangolt munkájának köszönhetően egészségesek vagyunk, természetesnek vesszük azt a folyamatot, hogy a szív, a tüdő, a gyomor végzi a dolgát, nem is gondolva arra, hogy a rendszerben fellpő hiba milyen betegségekbe taszíthat.
Nem így van ezzel Hajlák Levente, aki születésétől kezdve egy genetikai betegségben, cisztás fibrózisban szenved, naponta négy-öt órát tölt kezeléssel, hogy szervezete munkáját segítve, normális életet élhessen. Számára a mások által észrevétlennek tűnő oxigén a legfontosabb.
A cisztás fibrózis, más néven a mucoviscidosis olyan gyógyíthatatlan betegség, amely az orvostudomány jelenlegi állása szerint, jelentősen megrövidíti az életet. A betegség fő jellemzői a sűrű váladékképződés a tüdőben, illetve az emésztőrendszerben. A váladék zavart okoz a tápanyagok felszívódásában, krónikus, rohamokban jelentkező köhögést idéz elő. Sűrű váladék rakódik le a légutakban, légzési problémát okozva, emiatt a tüdő nem kap elég oxigént, így fokozatosan elhal. A tüdőben a kórokozók könnyebben megtelepednek. A váladék agresszív kezelés hatására is lassan, komplex gyógymódokat alkalmazva távozik. Ez sok energiát és időt igényel. Levente napi négy-öt órát tölt a tüdeje kezelésével, amit folyamatosan tisztítani kell a váladéktól, a fulladás megelőzése érdekében. Különböző antibiotikumokkal, sós oldattal inhalálást is végez naponta ötször.
A rohamokban jelentkező köhögés, az ismétlődő, krónikus tüdőgyulladás sorozata a tüdő visszafordíthatatlan leépülését okozhatja. Abban az esetben, ha a tüdőszövetek olyan szinten tönkremennek, hogy a beteg fizikailag képtelen a kezelések és a fizioterápia végzésére, szükséges a tüdőátültetés. A napi kezelés, a fizioterápia mellett, fontos a sport is, mert a mozgás jelentősen hozzájárul a tüdő tisztulásához.
A 25 éves Hajlák Levente gyerekkora nem úgy telt, mint másoknak. Még barátainak sem árulta el, miért maradnak el a közös játékok, a kezelések, az egész napos köhögések megakadályozták ebben, válaszként csak annyit mondott „nincs kedvem”. ők nem tudhattak a folyamatos köhögésről, sápadtságról, vagy a fogyásról. Elmondása szerint szégyellte, hogy nem lehet olyan, mint ők. Látogatókat sem szeretett fogadni, hogy ne lássák az inhalátorgépet a sarokban, vagy a sok tablettásdobozt az asztalon. Sokszor a házból sem tudott kimenni, nem volt fizikailag annyi ereje, nem is beszélve a kórházban töltött időszakokról, amikor szinte még betegebb lett. Ezért inkább a magányt választotta, nem tudta, miért nincs még egy olyan beteg, mint ő. A cisztás fibrózis ritka betegség, csak kevesen élik meg a felnőttkort, az orvosok is azt jósolták, hogy „a nyolcéves kort érheti meg”. Később, az orvostudomány fejlődésével, 15–18 éves koráig ígértek neki életet, de még mindig él, és küzd betegsége ellen. Elfogadta ezt az „állapotot”, megszokta a kezeléseket, tudja hogyan javíthat egészségén, egyetlen vágya van: normális életet élni, próbál egészséges lenni az egészségesek között. Egy alapítványt is létrehozott, célul tűzte ki, hogy nemcsak a szükséges gyógyszerek beszerzésében segít sorstársainak, de abban is, hogy képesek legyenek reménykedni: a betegség nem ok arra, hogy feladják az életet, harcolni kell, lehet teljes életet élni így is.
Hajlák Leventével beszélgettünk arról, hogy milyen ezzel a betegséggel együtt élni, mekkora hátrányt jelent ez számára, illetve, milyen értékek rejtőznek életében.
– Számodra mi a legfontosabb érték?
– Sokszor bánt, hogy ezzel a betegséggel ilyen szegény országba születtem, ahol a felnőttkort nem sok cisztás fibrózisban szenvedő élte meg. Minden rosszban van valami jó – így pozitívumnak tartom, hogy az erős, friss levegőjű Gyergyószentmiklóson születtem, nem pedig egy szmogos városban. Számomra a legnagyobb érték az oxigén, lélegezni, mert néha nagyon nehéz. Értékesek számomra azok a pillanatok is, amikor más betegnek segíthetek, néha sokat jelent a tapasztalatcsere, egy beszélgetés, egy bátorító szó, vidámságot vinni a szürke mindennapokba.
– Ez a betegség hátrány-e számodra? Úgy látom, megtanultál élni vele. Hogy sikerült?
– Természetesen számos hátránynyal jár, például utazáskor, a szórakozásban, hisz nem mehetek füstös helyre, még az alvásban, pihenésben is, ha nagyon meleg vagy hideg van, és az időbeosztásomat is befolyásolja. Nem sajnálni kell minket, hanem megérteni, mert azzal élni és elérni valamit, nem lehet. Olyan életet szeretnék élni, mint egy egészséges, elhitetni magammal, hogy egészséges vagyok, még akkor is, ha nehéz időszakokon megyek át, és természetesen családot alapítani, normális életet élni.
– Azt lehet mondani, hogy a betegséged miatt jobban értékeled az egészséget, mint mások?
– A mai rohanó világban még sokszor én is megfeledkezem arról, hogy nem vagyok egészséges, így nem csodálkozom, hogy akik nem szenvednek semmilyen betegségben, azoknak sem jut eszükbe. Amikor valamilyen betegség környékezi őket, akkor kapnak észbe, hogy nem vigyáztak eléggé, és nem becsülték meg igazán egészségüket. A mindennapjaimra rányomja pecsétjét a betegség, így fontos számomra, hogy az egészségesek közt egészségesnek tűnhessek.
– Milyen céllal hoztad létre az alapítványt?
– Az Erdélyi Cisztás Fibrózis Egyesületet 2012 márciusában hoztam létre azzal a céllal, hogy minél több emberrel megismertessem a betegségemet. Mivel egy ritka kórról van szó, sajnos, legtöbb esetben az ezzel a betegséggel született csecsemőket félrekezelik. Magyarországon hatszáz felnőtt cisztás fibrózisos beteget tartanak számon, ezzel ellentétben, Romániában négyen-öten tudunk egymásról. Ez nem azért van, mert nem születnek ezzel a betegséggel, csak nem élik meg a felnőttkort. Rólam is sokszor lemondtak az orvosok. Hála istennek és a családomnak, hogy ők soha nem mondtak le rólam, és a legfontosabb, soha nem adtam fel. Szeretném, ha tapasztalatcsere és segítségnyújtás terén nagyobb összefogás alakulna ki a szülők között. Szeretném tudatni az emberekkel, hogy nem sajnálni kell minket, hanem megérteni. Szeretném buzdítani sorstársaimat, hogy soha ne adják fel, sportoljanak, mert lehet élni ezzel a betegséggel. Én, mint cisztás fibrózisos, felnőtt beteg, példát szeretnék mutatni és reményt adni a beteg gyermekeknek.
A legfontosabb célja az egyesületnek, hogy tudjunk a cisztás fibrózisban szenvedő betegeken segíteni, mivel a legtöbb létszükségletű gyógyszerre és gyógyászati eszközre az országban nem adnak támogatást, így minden beteg a saját lehetőségeihez mérten kell beszerezze, ami sokszor nehézséget okoz, így sok esetben nélkülözni kell ezeket.
Az évek során megtanulta elfogadni betegségét, és nem szégyellni, hisz hősök, akik naponta többórás kezelésen vesznek részt, marokszámra szedik a gyógyszereket. Céljai közt szerepel az is, hogy minél több emberrel megismertesse betegségét, tudják, mi az a cisztás fibrózis, ne rejtőzködjenek, merjék felvállalni, és próbáljanak teljes életet élni így is.
2024-11-21
Hirdetés
2024-11-20
Hirdetés
2024-11-19