2014-07-29
Értékek tömkelege vesz körül. Felsorolni lehetetlen valamennyit. Megpróbálok néhányra külön figyelmet terelni, elsősorban a Gyergyóban is fellelhető, illetve innen származókra összpontosítani.
Értékek tömkelege vesz körül. Felsorolni lehetetlen valamenynyit. Megpróbálok néhányra külön figyelmet terelni, elsősorban a Gyergyóban is fellelhető, illetve innen származókra összpontosítani. Valamennyi értékünkre büszke vagyok, valamennyi örömmel tölt el, valamennyi erőt ad. Nap mint nap, akkor is, ha szinte észrevétlen épül be gyergyóiságomba. Szándékosan nem szentmiklósiságot emlegetek, mert az egész medence egységes egészet képez népe sokszínűsége ellenére is, ami eredménye az a gazdagság, amivel csak a gyergyóiak rendelkezhetnek, hiszen gyakorlatilag egy 15 kilométeres sugarú körbe belefér valamennyi településünk a Grécestől a Marosnak a medencéből való kifolyásáig, miközben a többi élettérre délen és nyugaton a hegyek anyai keze, óvó tenyere simul szelíden, féltőn. Mintha melengetni akarnák e szép népet a nyolc hónap hideg és a négy hónap nem meleg időben, illetve árnyat, langyot, békét nyújtani számára a kurta nyár alatt.
Ne legyen az én – sosem tagadott – elfogultságom a ludas, amikor szépségét röviden ecsetelném. Segítségül a legnagyobb székelyt –, akinek szobra a Virág negyed kis parkjában is látható –, Orbán Balázst, Székelyföld leíróját hívom.
„Az út a kies völgyből magas, meredek hegyre emelkedik s csakhamar az Olt és Maros vízválasztójára, a Geréczesre, vagy más néven a Maros lonkájára ér, egy teres hegyhátra, mely a jobbról feltornyosuló Fekete-Rezt köti egybe a Gyergyó délnyugati szögletében feltornyosuló Délheggyel. Tetejéről – melyet Marosfőnek neveznek – Gyergyónak meglepően szép madár-távlati képe tünik fel; ezen a virgonczan szökellő fiatal Maros által átkanyargott szép tér, ezen magas havasok díszes keretébe foglalt legmagasabban fekvő fennsíkja hazánknak, melyet méltán nevezhetünk Székelyföld Árkádiájának, a mennyiben ez elnevezés ugy természeti szépségeiért, mint romlatlan népének szebb erényeiért, s nemesebb érzületéért méltán kiérdemli.”
Olyanszerű a válogatásom, mint amikor egy ékszeres ládába csak belenyúlunk, majd azt nézzük csak meg, ami akkor a kezünkbe kerül.
Ifj. Cserkész Béla, akit diáktársai hajdanán Jimmynek becéztek, ma művésznevén, Jimmy Cserkészként muzsikál Európa színpadain. A kitűnő muzsikus Gyergyószentmiklóson született, itt nőtt fel hároméves koráig, az édesapja szaxofontokjában ismerkedve meg a muzsikával. Ha főnemesi család lenne az övék is, ma III. Bélaként emlegetnék. Nagyapja, Cserkész Béla bácsi Alfaluból ingázott, mert csak a muzsikából megélni 1989 előtt csupán néhány szerencsésnek adatott meg. Béla bácsi pedig valamiért nem kereste a szerencséjét se Marosvásárhelyen a Magyar, majd Maros Magyar Autonóm Tartomány székhelyén, se Csíkszeredában, a későbbi megyeközpontban. Pedig kitűnő prímás volt. Itthon maradt, az ittenieknek muzsikált, s hogy eltarthassa szép családját, munkát vállalt. A fonodánál alkalmazták, onnan pedig megértően engedték el, ha a művelődési ház néptáncegyüttesének, a későbbi Hóvirág együttesnek szüksége volt rá.
A már Hóvirág néven ismert együttes zenekarának irányítását aztán zenész fia, Béla vette át. Új fényt hozott az együttes életébe. Társaitól egyre többet követelve, színvonalassá fejlesztette az addig csupán kedvtelésből és a taps öröméért muzsikáló népi zenekart. Ennek köszönhetően figyeltek fel rá, és ajánlottak fejlődéséhez is alkalmat adó munkahelyet számára. Az igényes és tehetséges muzsikus a hetvenes évek vége felé Sepsiszentgyörgyre költözött hivatásos zenészként, hogy jelenleg tanárként tevékenykedhessen ugyanott. Tudjuk, hogy a marosvásárhelyi rádió a nóta műfajban Erdély legjobb klarinétművésze címet adta neki, dzsesszben pedig a sepsiszentgyörgyi dzsesszzene művelésének kezdeményezője, az 1993-ban megalakított Session Jazz Quintett révén. Sok ehhez kapcsolódó esemény szervezésénél bábáskodott.
Emiatt nem sokat élt Gyergyóban kicsi Béla, a legkisebb a Bélák közül, s meglehet, ennek köszönhető, hogy az Olt menti város a Cserkész zenészdinasztia – II. Cserkész Bélának és hitvesének köszönhetően – két olyan fiatal zenészére is büszke lehet, akik gyökerei gyergyóiak.
Béla, alias Jimmy a híresebb, de a kitűnő kórust szervező, jó hangú nővére, Cserkész Emese a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban zeneelmélet-tanár, a Snaps Vocal Band gospel és spritualét éneklő kamarakórus alapítója. Ez utóbbival Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban nagy közönségsikert ért el. Elmondhatjuk tehát, hogy gyergyóiként ő Sepsiszentgyörgy közössége számára talán még értékesebb is, mint öccse, hiszen tehetségét annak a városnak a dicsőségére kamatoztathatja, ahol felnőtt.
De térjünk vissza a Jimmy Cserkészként tisztelt, ma Bukarestben élő muzsikusra. Az idei kollokvium egyik estjét ő és társa, az ország egyik legkiválóbb dzsesszénekese, Luiza Zan tette emlékezetessé. E fellépés után egyeztünk meg egy másnapi beszélgetésben, immár Szárhegyen, a nagybátyja, Cserkész Kálmán temetését megelőző részvétnyilvánítás után.
A ravatalozó előtti padon, a déli harangszó után, verőfényben beszélgettünk.
1978. december 5-én, Gyergyószentmiklóson született. Ötéves korában kezdte hegedűre oktatni az édesapja. Nyolc év telt el. Új hullám jelent meg a zenében, kicsi Béla pedig abba a korba jutott, amikor már véleménye kezdett lenni arról is, hogy mi az, ami tetszik neki, és mi az, ami kevésbé. A sepsiszentgyörgyi zeneiskola IX. osztályába már az ütős hangszerek szakán járt. Végzősként gitárral vizsgázott. A brassói főiskola gitár szakára jutott be, elvégzése után Budapesten tanult a dzsesszfőiskolán, végül a kolozsvári Gh. Dima Zeneakadémia gitár tanszékén is diplomázott.
2004-ben megismerkedett Luiza Zan énekessel, a Sleng zenekarral részt vettek az Aranyszarvas Fesztiválon, ahol első díjjal jutalmazták őket. Ez a díj a bukaresti Universal Record lemezgyárral kötött szerződést is jelentett. Kapcsolatuk mára barátsággá szelídült, Jimmy lelki énjének mását találta meg a hölgyben.
A hírnév madárszárnyon röpült. Elismert művész lett, aki előtt megnyíltak London, Párizs, Budapest… dzsesszszínpadai is.
Az URMA együttessel a fúziós zene hívei közé tartozik. Ez a műfaj nagy hangsúlyt fektet mind a szövegre, mind a zenére és a hangszerelésre. A zenekart kubai, chilei, román, magyar és más nemzetiségű zenészek alkotják. Saját számokat adnak elő – köztük az övéit is –, ahol az angol nyelvű szövegek életképek, tapasztalatok. A mindennapi benyomásokból kikristályosodó élmények ötvöződnek a muzsikával. A dalok nem kövületek, vallja egyik interjújában, csak vázlatok, amiket én estéről estére úgy közvetítek, hogy megpróbálom életesebbé tenni, újragondolni, fejleszteni. Egy zenei részletnek ezer és ezer előadói változata van. Miért választanék egyet és ismételném azt az unalomig?
– Az ország legjobb gitárosai között tartanak számon Bukarestben.
– A háttérben szeretek maradni – mondja. Most egy gitárközpontú zenélés dívik. Aztán a mai dzsessz már lelkiállapot, általánosabb érvényű, mint a klasszikus dzsesszmuzsika, ahol az első akkordok elhangzása után azt is tudni lehetett, hogy honnan származik a zenekar maga is, nemhogy a muzsikájuk. A dzsessz a koncentráció, az összpontosítás és a szabadság sajátos egyvelege.
Jimmy Cserkész zenének továbbra is a klasszikus, benne a barokk, illetve a mai „komoly” muzsikát tartja.
Végzettsége alapján tanár is lehetne, de nem érez erre elhivatottságot. – Egyelőre – teszi hozzá. A tanár ugyanis elsősorban mentora kell, hogy legyen a tanítványának. Mint az apám. Soha nem volt kiválasztott példaképem, minden nagy muzsikusra felnéztem. Nincs félisten-imádatom, hiszen a művész csak közvetítő. Mindig nagyon jól éreztem magam nagyapám, apám és az ő társaságukban. Egy ideje ellenben azon tűnődöm, hogy egy albumra kellene összpontosítanom, ami az eddigi zenémet tartalmazná, s meghívottakkal adnánk elő. Amikor színpadra lépek, megszűnik körülöttem a világ. Olyan állapotba kerülök, ami leírhatatlan.
A vokális muzsikában tisztább az ujjlenyomat, jobban behatárolódik a művész. A hangszeres zene szabadabb. A kettő harmóniája ellenben feloldja a határokat, nincs egyik vagy másik, csak a csodálatos muzsika marad. Az igazi megtermékenyítő, felemelő és gazdagító élmény.
Tudom, sokan másképp vélekednek, de szerintem a tehetség, ez az isteni adomány legalább annyira fontos egy zenész életében, mint a munka. A munka környezet hatására szépülhet eredménnyé, de tehetség nélkül csak valami nyögvenyelős, izzadságszagú dolog sül ki belőle. A zene különös csoda, hiszen kiérződik belőle az előadó egész lénye. Én például az igazságkeresés megszállottja vagyok, ezzel próbálom körbevenni magam, alá próbálom rendelni az életemet is. Ez benne van a zenémben is. Nagyon érdekel a pszichológia, az emberi lélek is, de hát, lélek és annak munkálkodása nélkül színvonalas zene sincs.
Akár szerencsésnek is mondhatom magam, hiszen nem kell kilincselnem. Engem keresnek, s csak arra kell ügyelnem, hogy a lefutási idő alatt eleget tegyek a szerződésnek.
Kedves olvasóiknak üzenem, hogy bár világpolgárnak tartom magam, mindig élmény, mindig fontos hazajönnöm Gyergyóba, mert bár Sepsiszentgyörgyön nevelkedtem, soha nem tagadtam meg szülővárosom, amit az olyan értékei miatt is külön szeretek, mint a Figura Stúdió Színház, mint a kollokviumok, mint az innen származó sok-sok barátom az országban és szerte Európában.