2014-07-30
Koós Zsuzsanna és Márton tíz éven át fogadta az idegenből érkező és hazai vendégeket. Lassan egy éve annak, hogy a takaros panzió idősek hajléka lett. Kellemes meleg, a karosszékekben tereferélő idősek fogadtak ottjártunkkor. A ház asszonyával beszélgettünk.
– Miért döntöttek a váltás mellett?
– Egyre nehezebben lehetett fennmaradni. Mind inkább kevesebb a turista, aki jön, az is kevesebbet költ. Végül édesanyám betegsége hozta azt, hogy váltottunk. Próbáltam mindent megadni neki, de sok akadályba ütköztünk, nem volt kire rábízni, nehezen boldogultunk. Az otthonokban már nem volt hely, hosszú a várólista. Sokakról nincs, ki megfelelően gondoskodjon.
Most is jól be kell osztani a pénzt. Hosszas volt az engedélyeztetés, amire nem számítottunk. Sok pénzt felemésztett. Füstérzékelőket, tűzcsapokat, vízcsapokat, sok mindent kellett beszerelni. Megváltozott a tevékenységi kör, így mindent elölről kellett kezdeni.
– Főleg olyan lakókat fogadnak, akik speciális ellátásra szorulnak?
– Aki itt él, mind speciális ellátásra szorul.
– Miért kerülnek ide?
– Olyan egyszerű. Vége annak a világnak, hogy otthon van a fiatalaszszony, ellátja az öregeket, neveli a gyerekeket, a férfi hozza a pénzt. Ez már rég nem így működik. Most a fiatalasszonyok sok esetben kétszer annyit futnak, mint a férfiak. Munkát vállalnak itthon, vagy külföldön, különben nem tudnak megélni. Ha elmennek a világ másik végére, a szüleiket, nagyszüleiket nem vihetik magukkal. Esetleg egy hónapra, vagy kettőre… Az öregek inkább itthon maradnak, egyedül, magányosan. Egy ideig el tudják látni magukat, legtöbbször segítenek a rokonok, szomszédok is, ha már nem elég az ő segítségük, otthonba kerülnek. Ilyen lett a világ. S ebben a világban nincs idő az öregekre.
Vidékünkön az öregotthonnak van egy negatív mellékzöngéje: ejsze beadtad az aggmenyházba? – kérdezik a gyerekeket gúnyosan, bírálóan. Különben, amikor kisütöttük, hogy a panzióból otthon lesz, elég sok ellenérzést váltottunk ki a környezetünkből. De úgy gondolom, ha valakit nincs, aki gondozzon, még mindig emberségesebb elhelyezni egy jó meleg otthonban, ahol figyelnek rá, megetetik, megmosdatják, beadják a gyógyszereit, a kedvében járnak, mint magára hagyni.
– Hogyan telnek a mindennapok?
– Éppen olyan, mint egy napköziben. Reggel általában fél nyolc körül ébrednek, aztán mosdás, tisztába tevés, majd a reggeli következik, kilenc óráig. Egy kicsit sétálnak, bejárnak egymáshoz, beszélgetnek. Tizenegykor kapnak egy kis gyümölcsöt – naponta ötször szolgálunk fel ételt –, szeretnek csipegetni, egyszerre nem tudnak sokat enni, így gyakrabban megkínáljuk őket. Együtt esznek. Szép időben kijárnak. Egyébként sincsenek bezárva. Ha valaki úgy érzi magát, elmehet templomba, boltba, meglátogatni az ismerősöket. Minden ünnepet megülünk, születésnapokat, névnapokat is, de nem kötelező ezeken részt venni.
– Kik segítenek a gondozásban?
– Kellett alkalmazni asszisztenst, ápolót, takarítót. Bedolgoznak orvosok és más szakemberek. Vannak önkénteseink is. Egy kedves pszichológus rendszeresen bejár, hamar összebarátkoztak, szeretik. Könnyen a bizalmukba férkőzött.
– Látogatók?
– Akiknek van családja, azokhoz gyakrabban jönnek. A látogatási idő nincs megszabva. Ez nem kórház… Programhoz csak akkor kötjük, ha valamilyen járvány felüti a fejét. Olyankor kénytelenek vagyunk.
– A lakók megtalálják itt a helyüket?
– Úgy látom, hogy jól érzik magukat. Összebarátkoztak, van társaságuk. Sokat jelent az, hogy nincsenek egyedül. A magány megviselné őket. Még akkor is, ha nem ismerik be. Ez a legnagyobb ellensége az emberi léleknek: a magány.
– A további tervekről…
– Szeretném bevezetni a rendszeres gyógytornát, azzal sokat javíthatnánk az életminőségükön. A karácsonyi, mikulási ünnepségekre bevonni az iskolásokat. Ezzel mindenki csak nyerne. A lakóink nem igazán tudnak kimozdulni, így szeretnénk behozni az előadásokat.
Az újfalvi Fenyőliget Idősek Otthonának mára több lakója van. Odafigyelnek rájuk, igazán törődnek velük. A meleg szobán, napi öt étkezésen kívül jó szót, őszinte mosolyt is kapnak.