2024-12-12
Az AGERPRES különtudósítója, Florin Ştefan jelenti: az európai uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtöki brüsszeli ülésükön jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását.
Az ülés után Pintér Sándor magyar belügyminiszter történelmi pillanatnak nevezte a két ország befogadását a belső határellenőrzés nélküli térségbe. Emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarország prioritásnak tekintette azt, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi közlekedésben is csatlakozzon a schengeni övezethez. 'Ez most megvalósult' - jelentette ki a sajtónak, hozzátéve, hogy ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz.
Uniós csatlakozása után Románia és Bulgária részlegesen alkalmazta a schengeni joganyagot, beleértve a külső határok ellenőrzésére, a rendőri együttműködésre és a schengeni információs rendszer bevezetésére vonatkozó előírásokat is. A Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly december 30-án úgy döntött, hogy a két ország 2024. március 31-től a légi és a vízi közlekedésben csatlakozhat a schengeni térséghez.
'Történelmi' döntés Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságának jóváhagyása a szárazföldi határellenőrzés eltörlésével - állapította meg csütörtökön közzétett közös állásfoglalásában a román és a bolgár külügyminisztérium.
A közlemény szerint Románia és Bulgária üdvözli a Bel- és Igazságügyi Tanács egyöntetű döntését. A két külügyminisztérium emlékeztetett: a belső határellenőrzés nélküli térséghez való csatlakozás folyamatának lezárása mindkét országnak fontos célkitűzése volt az uniós tagság elnyerése óta.
A közleményben emlékeztettek arra is, hogy a csütörtöki döntéssel 2025. január elsejétől megszűnik a személyek ellenőrzése a szárazföldi határátkelőkön. Kiemelték: ez a régóta várt döntés újabb bizonyítéka annak, hogy a két ország teljesítette a schengeni követelményeket.
Bukarest és Szófia diplomáciai képviselői rámutattak, hogy a teljes schengeni tagság közvetlen előnyökkel jár a két ország polgárai és gazdasága számára, és növeli a romániaiak és a bulgáriaiak bizalmát az európai értékekben.
Az európai uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtöki brüsszeli ülésükön jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását.
A teljes jogú schengeni tagság megerősíti Románia stratégiai pozícióját, az ország a kelet és nyugat közötti kapu szerepét tölti be - jelentette ki Klaus Iohannis csütörtökön.
Az államfő az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának aznapi döntésére reagált, amellyel jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását.
Az elnök hangsúlyozta, Románia számos akadályba ütközött a folyamat során, és technikai szempontból már rég felkészült a szabad mozgást biztosító schengeni övezethez való csatlakozásra. Emlékeztetett, hogy jómaga is számos tárgyalást folytatott az ügy érdekében.
'A mai döntés egyértelműen megerősíti: Románia schengeni tagságának alapját a teljesítmények és az elkötelezettség képezi' - fogalmazott.
Mint kiemelte, "túl régóta" vár az ország erre a döntésre, amelynek számos közvetlen pozitív hatása lesz az állampolgárokra, a gazdaságra és az ország megítélésére is. Emlékeztetett, hogy a belső határellenőrzések megszüntetésével jelentősen csökken a várakozási idő a határátkelőknél és ezáltal a cégek logisztikai költségei is, aminek köszönhetően a romániai termékek és szolgáltatások versenyképesebbek lesznek az európai piacon. Ugyanakkor vonzóbb lesz az ország a külföldi befektetők számára, hiszen a jobb konnektivitás kereskedelmi előnyökkel is jár.
Iohannis azt is hangsúlyozta, hogy Románia továbbra is felelősségteljesen fellép az EU külső határainak védelméért és megerősítéséért, valamint az illegális migráció hatékony kezeléséért.
Az államfő beszélt arról is, hogy bár az utóbbi időben egyesek minimalizálni próbálták az Európai Unió jelentőségét, és megkérdőjelezték az ország uniós tagságának előnyeit, "Románia Európa-párti ország és az is marad". "A polgároknak vannak elégedetlenségeik, és jogukban áll mindig többet és jobbat követelni a politikai osztálytól, de azok, akik az Európai Uniót okolják ezekért az elégedetlenségekért, nem a mi javunkat akarják' - fogalmazott az elnök.
Klaus Iohannis rámutatott, valahányszor a jobb életre, jólétre gondolunk, a nyugati országok jutnak eszünkbe. "Tulajdonképpen többet akarunk Európából, nem kevesebbet, és akik az uniós tagság előnyeinek és az európai értékeknek a tagadására buzdítanak, azok a demokrácia és a szabadság ellenzői, és el akarják szigetelni országunkat" - szögezte le.
Az államfő nyomatékosította, hogy Románia stabil, szilárd és biztonságos ország. "Az európai irány jelenti továbbra is az egyetlen utat a valós fejlődés felé, és valamennyi demokratikus politikai erőnek az együttműködésére szükség van ahhoz, hogy ne térjünk le erről az útról" - zárta nyilatkozatát Iohannis.
Forrás: agerpres.ro