A koreai mandu (miként többi társa) a gasztronómia színpadán sokfajta szerepben léphet fel, többek között levesbetétként. E leves neve pedig – mily meglepő -, manduguk, származási helye Korea északi része, fajtáját tekintve pedig a húslevesek családjának tagja. Alapja általában marhacsontból főtt erőleves, de a konyhaművészet szabadságának jegyében készülhet bármilyen húsból, sőt csak simán zöldségből is.
A batyu tölteléke alapvetően darált marhahúsos, de itt sem fogják vissza kreativitásukat az alkotók, ajánlottak már kimchist is.
Hozzávalók: 10 batyu (200 g liszt/120 ml langyos víz/1 tk só az alaptészta, ebből sokkal több lesz, de lefagyasztható), tartalma párolt csirkemell, póréhagyma, kínai kel, gyömbér, szójaszósz, szezámolaj, fokhagyma, bors, melyeknek pontos mértékegysége az otthon fellelhető alapanyagok mennyisége folytán változhat, ezért számszerűen nem megnevezhető – melyért most sokak haragudni fognak rám.
Alaplé: 5 csésze csirke erőleves, 1 ek szója- vagy halszósz, só, bors, 1 tk aprított fokhagyma, 1 zöldhagyma.
Elkészítése: Míg a csirkehús fő, az előző nap (jót tesz neki a pihenés) gyúrt tésztát kinyújtjuk, köröket vágunk, tölteléket helyezünk bele, majd összehajtogatjuk. Jelzem, hiába néztem manduhajtogató filmecskéket, nem itt kellett volna születnem, hogy sikeres legyek benne, de sebaj, az íz a fontos, nem a haj (vagy valami hasonló).
Megfőzzük őket a leszűrt levesben, megszórjuk zöld/metélőhagymával, majd elfogyasztjuk.