2014-07-30
„Hűség a családhoz. Cselekvő székely–magyar ember. Becsületesség. Józan gondolkodás. A nagycsalád. Hogy tudjam, ki vagyok és mit akarok. Segítőkészség. Szerető, megértő otthon. Hűség a népemhez.”
Eseménytelen, átlagos pénteki nap volt, amikor csörgött a telefon. A vonal másik végén egy idős hölgy lassan, következetesen beszélt. A mozgássérültekről írt riportra hivatkozott. Arra kért, az ő véleményét is hallgassuk meg – hát, felkerestem. Az öregotthonban gyanakvóan figyeltek az ápolók, intézményvezetők. Lázár Júlia néni és a Down-kóros lánya több mint tíz éve lakójuk, összegyűltek a sérelmek. Mindkét részről. Bölcsebbnek láttam nem megírni a panaszokat. Könnyen ítélkezünk, és egy intézmény hírnevén, egy asszony megítélésén sokat csorbíthat a részinformációkból megírt cikk. Mégis. Hónapok óta rendszeresen felkeresem Júlia nénit és Marikát.
Júlia néni 87 évvel ezelőtt Gyergyószentmiklóson született. Édesapja, miután három évet szolgált a fronton (igen, az első világháborúban!), fogságba esett, Olaszországba vitték – keserves évek következtek. Éppen hogy hazakerült, munkát kapott a vasútnál, s mivel akkoriban magyar ember nem dolgozhatott magyarlakta településen, elhelyezték előbb Mezőtelegdre, majd a román alföldre. Júlia néninek fájó emlék az azt követő időszak, nem szívesen beszél róla. „Majd elmesélem azt is, következőleg, az egy külön történet” – mondogatja, ha életének erről a fejezetéről kérdezem.
Gyerekkorára, a zárdában eltöltött évekre azonban szívesebben emlékszik. Szülei fontosnak tartották, hogy tökéletesen ismerje, használja anyanyelvét, ezért beíratták a gyergyószentmiklósi Fogarasy Leánynevelő Intézetbe, tízévesen lett a zárda bentlakója. Mint az eladó sorban levő leányt, úgy kellett „felpakolni”: adott számú ágyneműt, törülközőt, szalvétát, evőeszközt, harisnyát – abból szigorúan csak feketét, Bocskai-egyenruhát ünnepnapokra, sötétkék szoknyát, hajszalagot hétköznapokra és így tovább. A tekintélyt parancsoló nevelők egyetlen pillanatra sem hagyták magukra a növendékeket. Kora reggel imádsággal kezdték a napot. Az előkészített tálakban megmosakodtak, ügyelve arra, hogy a törülköző, szappan viszszakerüljön a helyére, majd megreggeliztek – egy csésze teát vagy tejet és egy szelet kenyeret kaptak. Nyolc óra előtt sorban, imádkozva léptek be a tanterembe. A vallásórát a papok tartották. Hárman, felváltva. Mégis mindig tudta a soron következő, hol kell folytassa a leckét, hol hagyta félbe az előző. Minden egyéb tudományt, köztük például a francia nyelvet, az apácák tanították. Tízóraira és uzsonnára egy kis almát, körtét kaptak. Az ebédet az utolsó falatig meg kellett enni. Akkor is, ha nem ízlett! „Tudja, az is lehet, hogy én egy kicsit el voltam kényeztetve, mert mind a három testvérem meghalt. Nem voltam hozzászokva az itteni koszthoz. Azt sose felejtem el, hogy az egyik apáca ott állt mellettem, amíg be nem fejeztem az ebédemet. Mindenki más régen elment. Én meg befaltam egy darab hurkát, utána egy korty vizet, hogy le tudjam nyelni, egyáltalán nem ízlett. De látta ezt egy cseléd. Aznap délután odajött hozzám és megsúgta: amikor kicsi voltál, én voltam a pesztrád. Emlékezett rám… így, amikor következőleg hurkát kaptunk, az én tányéromról elcsente” – elevenedett fel a fél évszázadnál is régebbi történet. Vitathatatlan: nagy volt a szigorúság. A zárda falait csak a hónap első vasárnapján lehetett elhagyni, ha egy családtag elkérette a kis növendéket, akkor is csak néhány órára. Még a vasárnapi szentmisét sem a templomban hallgatták – hogy az idő alatt se érintkezhessenek a „kinti világgal”. Az apácáktól kapott intelmekkel, „ha hibáztál, ismerd el”, „ne hazudj”, a rendszeretetet magával vitte Nagyváradra. Mert miután szemet szúrt édesapja feletteseinek, hogy magyar intézetben tanul, ismét el kellett hagyja szülővárosát. „A nagyváradi zárdából könnyen ki lehetett surranni a közeli cukrászdába, engedékenyebb apácák neveltek” – emlékezett vissza Júlia néni. Az élet aztán úgy hozta, hogy Mezőtelegden kapott tanítói állást, és Kolozsvárra ment férjhez.
Sokat utazott, sok mindent látott, tapasztalt. Az emlékei pedig tiszták. Amikor mesél, olyan, mintha a filmvásznon pörögnének a képsorok: a háború, a kommunizmus évei, forradalom, minden megelevenedik.
Marika szófogadó és csendes. ő is figyelt, amikor Júlia néni mesélt, amikor róla volt szó, bólogatott, néha próbált kommunikálni. Az állapota sokat romlott az utóbbi időben, gondozásra szorul, ezért elválasztották édesanyjától. Egyiküknek sem könnyű.
De amikor Júlia néni legalább egy órácskára elfelejtheti a gondokat, férjéről, Lázár Béláról – a híres focistáról, cukrászról –, szüleiről, munkájáról, vagy éppen a magyarságról beszélhet, egészen megfiatalodik. Gyakran emlegeti: ha igazán szükség van rá, a magyar igenis, összetart. Így volt ez akkor is, amikor 1944 nyarán az orosz felszabadítók elől Magyarországra, Szombathelyre menekültek. A vonatállomásokon csak keveset időzhetett a szerelvény, mivel tartottak a légi támadástól. Órákat töltöttek mellékvágányokon, kerülő úton érték el a célállomást, közben a helyi, tehetősebb asszonyok főtt étellel kínálták az utazót, amit maguk főztek és osztották szét reggel, délben és este. Majd az 1946-os nagy szárazságot követő éhség idején a Partiumban önként fogadták a székely gyerekeket. Fiatal kora ellenére ő felelt a Mezőtelegdre érkező gyerekekért, osztotta el a családokhoz. A gyerekek is bíztak benne, neki szóltak, ha a befogadó családok rosszul bántak velük. Ilyenkor más „fogadó szülőket” keresett a kicsiknek, mert a gyerekeket mindennél jobban szereti.
„Maga még fiatal, nincs ahonnan tudja” – legyint, ha szóba jön a politika. Aktívan követi ugyanis mind a magyarországi, mind a romániai közéletben történő eseményeket. Kiforrott véleménye van a tisztségviselőkről. Elvárja tőlük azt, ami emberileg elvárható, éppen ezért felháborodik, ha nincsenek rendjén a dolgok. Ragaszkodik ahhoz, ami törvény szerint jár neki. Pontos és kimért. A család és a szülőföld iránti köteléke felbonthatatlan.
87 év hosszú idő. „A világ azóta teljesen megváltozott. Talán így már nem is érdemes élni” – vonja le a következtetést egy-egy történet végén. Legutóbbi találkozásunkkor ezért arra kértem, írja le, neki mi érték. Címszavas, lényegre törő választ kaptam: „Hűség a családhoz. Cselekvő székely–magyar ember. Becsületesség. Józan gondolkodás. A nagycsalád. Hogy tudjam, ki vagyok és mit akarok. Segítőkészség. Szerető, megértő otthon. Hűség a népemhez.”
Bölcs válaszain érdemes elgondolkodni.
2024-10-21
Hirdetés
2024-07-13
Hirdetés
2024-02-21