2014-07-30
Benedek Erikával beszélgettünk az erdők fontosságáról, értékeiről, ugyanakkor a lehetséges jövőjükről is.
Ha felismerjük fenyveseink értékeit, tiszteletben tartjuk a saját terét, akkor élő entitás (önálló egységként működő egyesülés) lévén, a székelyföldi erdőknek jövője van – vélekedik Benedek Erika, Kovászna megyei képviselő, aki a Holzindustrie Schweighofer Székelyföldre való telepedése ellen többször felszólalt. Szerinte a multinacionális cégek mellett azok az emberek is veszélyt jelentenek az erdőkre nézve, akik erőforrásként tekintenek rá.
Az EMI-táborban találkoztunk vele, ahol szintén a beruházás hátrányairól értekezett. Emellett nyílt levelet intézett Réty község önkormányzati képviselőihez, amelyben arra kérte őket, hogy ne támogassák szavazataikkal a Holzindustrie Schweighofer Székelyföldre való telepedését, illetve, hogy őrizzék meg Székelyföldet és a földet gyerekeink számára.
– Ön számára mi a legfontosabb érték?
– Az elsődleges érték számomra az élet. Ebből kiindulva mindenféle olyan környezeti vagy egyéb tényező, ami az élet feltételéül szolgál, illetve az életet élhetővé teszi, az mind értéket jelent számomra. Fontosnak tartom a bolygónk, mint élettér, egészként való megőrzését. Ennek jelentős tényezője, az erdő, az ökoegyensúly-felborulás küszöbén áll. Ez az egyik legalapvetőbb érték, mivel olyan terület, entitás, ami az élet feltételeit biztosítja.
– Ön szerint mit jelentett a régi kor emberének az erdő, és mit a mai számára?
– Ha a régi kor embere alatt azt értjük, hogy a természettel összhangban élő, akkor azt hiszem, számára az erdő egy élő társ volt. Nagyon vigyázott arra, hogy elvegye az erdőtől azt, amit ad, de csak annyit, és biztosítsa az erdő számára is, amire szüksége van. Kölcsönös viszony állt fent, nem olyan egyoldalúan kezelte, mint manapság.
A jelenkorban élő emberek egy része nagyon tudatosan viszonyul az erdőhöz, ezek többnyire zöldcsoportokba tömörülnek. Vannak, akiknek egyszerűen csak egy jó hűvös helyet jelent, amit próbálnak kihasználni, amíg lehet. Van egy kisebb réteg, a falvakon, vidéken élő erdőtulajdonosok, akik még őrzik ennek az organikus egységnek az emlékét, viszont a globális erők és gondolkodásmód egyre nagyobb teret hódítanak, ez a mentalitást abba az irányba tereli, hogy az erdő csak erőforrást jelent. Ezt nem tudom jobban példázni, mint az a mondás, hogy „a zsebtolvaj, ha Buddhára néz, akkor csak a zsebeit látja”. Tehát a fafeldolgozással foglalkozók csak a deszkát, feldolgozott anyagot látják, csak nyersanyagként tekintenek az erdőre, holott ez tényleg egy élettér.
– Milyen jövőt jósol a mai székelyföldi erdőknek?
– Erdővidéken élek én is, lévén, hogy kisbaconi vagyok, ezért úgy gondolom, ez a mentalitásban lefolyó játszmák kérdése. Amennyiben ez a nemzedék, amely jelenleg Székelyföldön él, tudatosítani tudja magában, hogy az erdőnek mekkora jelentősége van, és elkezd kölcsönhatásban, adok-kapok viszonyban élni vele, akkor az erdő megújítja önmagát. Ha eljutunk oda, hogy felismerjük az erdő értékeit, hagyjuk, hogy élje az életét, és adja nekünk az adnivalóit, tiszteletben tartjuk a saját terét, akkor az erdőnek jövője van, mert élő anyag.
– A Schweighoferhez hasonló multinacionális cégek mellett még milyen veszélyeknek vannak kitéve erdeink?
– A klímaváltozás miatt számtalan veszélynek ki vannak téve, leginkább különböző betegségeknek. Úgy látom, a fenyőfák száradnak, feltételezem, ez a melegebb környezetnek tudható be, ami már átalakulási folyamatokat indított el ez erdők összetételében. Ökológiai kérdésekben, így az erdő kérdésében is a legveszélyeztetőbb tényező maga az ember. Abban a pillanatban, amikor az emberek nem elégednek meg az alapszükségleteik kielégítésével, hanem tőketermelői gondolkodásba mennek át, és elkezdik ilyen jellegű erőforrásként használni az erdőt, akkor baj van. Ha annyit használunk terméseiből, amennyire szükségünk van, akkor nincs baj.
– Gyergyó környékét mennyire ismeri?
– Nem nagyon ismerem, az Arbor kapcsán találkoztam először a vidékkel. Azt látom, az itteniek nagyon tudatosan viszonyulnak – legalábbis vannak csoportok, amelyek ezt teszik – az erdővédelem témájához. Adott egy élettér, amely eltartja az ott lakókat, és hogyha ezt bizonyos mértéktartással kezeljük, akkor valóban meg lehet élni belőle. Az Arbor tagjait ilyen szempontból nagyra becsülöm, mert tudatosan viszonyulnak ehhez, képesek az összefogásra és tenni akarásra. A másik kulcsa a dolognak, hogyha ezek a különböző szintek képesek lesznek az együttműködésre, sok kisvállalkozó nem megy tönkre, hanem tömörül, és szembeszáll helyiként az értékeik megvédése érdekében a multinacionális cégekkel, vagy akár a globális erőkkel is.
– A Schweighofer idetelepedése a Hargita megyei erdőket is veszélyezteti…
– A Schweighofer romániai jelenléte nemcsak Réty környékét, Kovászna megyét, Székelyföldet, hanem az egész erdélyi, romániai erdőgazdálkodást befolyásolja. A fafeldolgozó telepein túl, talán még veszélyesebbnek tartom a területszerzési törekvéseit. Tőkéje van, amely révén területeket vásárolhat meg. Ezek birtoklása után, egyenes út vezet a törvényhozáshoz, megpróbálja a fakivágási korhatárokat csökkenteni. Az a probléma, hogy olyan közegben élünk, ahol ezt megteheti, amennyiben a megfelelő kapcsolatai megvannak. Arra ébredhetünk, hogy egy-két hónap múlva olyan törvény jelenik meg, ami 120 év helyett, mondjuk 80-ban állapítja meg a fa vágási érettségét. Sokkal veszélyesebb, hogy kiadjuk az élő területet a lábunk alól, mert ez tulajdonképpen egy gyarmatosítási folyamat, és abban a pillanatban, amikor az a hely, ahol élünk, nem a miénk lesz, akkor nagy bajoknak nézünk elébe.
– A rétyiekben ez miért nem tudatosul?
– Mert hisznek abban, hogy munkahelyeik lesznek. Miután az ipar tönkrement, rengeteg ember szorult vissza a saját gazdaságába, vagy került az utcára, és nem voltak képesek újra talpra állni. A fiatal generáció ahelyett, hogy várja, munkahelye legyen, észrevehetné, adott egy élettér, ahol úgy kellene megtalálja a helyét, hogy kölcsönhatásban élve az erdővel, fenn tudja tartani magát. Gyakorlatilag Erdély, Székelyföld rendkívül gazdag terület, a mentalitásunkon kellene változtatnunk. Ne a multinacionális cégeket várjuk, hogy jöjjenek, elvigyék az erőforrásainkat, és olcsó munkaerőként megfizessenek bennünket, hanem az lenne a legfontosabb, hogy megtaláljuk a helyünket ebben az erőforrás-felhasználásban úgy, hogy ezek hosszú távon fenntarthatók legyenek, a környezetünket kíméljük, ugyanakkor, megéljünk belőle. Egy organikus létszemléletet kellene kialakítani.
– Miért pont Rétyet választották?
– Ennek a kulcsa egy politikussal kapcsolatos, aki területeket tudott felajánlani. Ez nagy felelőtlenség, hisz a helyi közösség egy tagja szolgáltatja ki értékeinket külföldieknek, ami gyakorlatilag olyan, mintha eladná az otthonunkat. Szerintem nagyon fontos, hogy az a terület, ahol élünk, a miénk maradjon. Ez az autonómia lényege is. A terület autonómiája az, amikor a saját területeinkre vonatkozó döntéseket mindenkitől függetlenül meghozhatjuk. Fontos, hogy ezek az erőforrások a mi birtokunkban legyenek, tisztelettel használjuk fel, úgy, hogy megadjunk mindent, ami szükséges a megújuláshoz.
Őseink nemhiába költöztek ide, akkor még ösztönösen tudták, a kegyetlen időjárás ellenére is, hogy az erdő megfelelő megélhetési forrásul szolgál, ha tisztelettel fordulnak felé. Tekintsünk fenyveseinkre úgy, ahogy szépapáink tették, ne eladható termékszámba vegyük, hanem élő társként kezeljük. Ha eladjuk otthonunkat, mi marad, ami visszatartja a fiatalokat attól, hogy külföldre vándoroljanak?
Hirdetés
2024-11-28
2024-11-28
Hirdetés
2024-11-27