2014-07-30
“Felvételizni jöttem a zeneiskolába. – És honnan? – Gyergyóditróból. – Hogy hívnak, fiam? – Petres Lajos. – Petres Ignác fia vagy? – Igen. – Na, várjál.”
Pedagógus-dinasztia tagjaként fúr, farag, kertészkedik, tart juhot. Mint az egykori, „egynadrágos” tanítók. Visszavonultnak mégsem tekinthető, hiszen képtelen tétlenségre, ahogy települése életének csupán a tudomásulvételére is. Gyümölcsöt termeszt, málnát és szőlőt, amiből az idén mintegy 100 kilogrammot szüreteltek feleségével. Ha már szakmai véleményére nem annyira kíváncsiak, hát nem a dalkultúra ápolásával múlatja az idejét, bár kórusai hozták számára a legtöbb sikert, elismerést, továbbra is rajta tartja a kezét közössége pulzusán. Mi mást is tehetne, nagyapáról, apáról szállt rá ez a „rossz szokás”.
Ha behunyom a szemem, a csengő hangú gyereket látom, aki édesapja, a messzi földön is ismert kántortanító, Petres Ignác mellett a szentmiséken, vagy az egyházi kórus szólistájaként énekel. Máskor a magyar katonáknak daloló alakja villan meg, akikhez a 21-es határvadász zászlóalj parancsnoka vitte lóháton, nyergében a négyesztendős, vékonydongájú fiúcskát, aztán a szép énekért jutalmul csokoládét adó német katonáknak éneklőt, végül a szép magyar nótákért süvegcukorral jutalmazó szovjet katonáknak dalolót.
Édesapja fogságból való hazatérése után, Újvárosi Irénhez adják a tehetséges gyermeket zongorázni tanulni, de szülei nem tudják fizetni a tandíjat, emiatt a zongorázás abbamarad.
Ugorjunk néhány esztendőt. ősz van. A gőzmozdony a marosvásárhelyi állomáson pöfög csendesen, amikor egy hetediket végzett fiú száll le az egyik III. osztályú vagonból. Édesanyja egy aktatáskába szalonnát és kenyeret csomagolt, édesapja pedig így figyelmeztette: – Amikor megérkezel Vásárhelyre, körülnézel, s meglátsz egy szép, színes tornyot. Elindulsz feléje. Mellette gyönyörű palota díszeleg. Na, te oda bemész, felmégy az emeletre, és jelentkezel a zeneiskolába felvételre.
A fiú pontosan betartva az apai tanácsokat, a pompás folyosók színes ablakait csodálva várakozott. Egyszer két öregúr megy arra. Egyikük megkérdezte, fiam, te mit keresel itt? – Felvételizni jöttem a zeneiskolába. – És honnan? – Gyergyóditróból. – Hogy hívnak, fiam? – Petres Lajos. – Petres Ignác fia vagy? – Igen. – Na, várjál. Kis idő múlva a könnyen nyíló, hatalmas ajtó kitárul, és behívják. Bent egy szép, szőke nő ül a zongoránál. Erkel Ferenc dédunokája, de ezt honnan tudhatná a fiú, aki minden hangot szépen és pontosan visszaénekel neki, amit ő leüt a zongorán. Nincs gond a ritmusérzékkel sem. Kiküldik, majd nemsokára behívják. Az idősebb bácsi így szól: fiam, menj haza, és mond meg édesapádnak, hogy a felvételid sikerült a karmesteri és az oboa szakra, de a felvételi vizsga két héttel ezelőtt volt.
A fiú hazament. Beíratták a gyergyószentmiklósi gimnáziumba, közben a szászrégeni tanítóképzőbe is felvételizett, úgyhogy három iskola várt rá azon az őszön.
Édesapja úgy döntött, hogy a zeneiskolába kell menni. Édesanyjával az akkori Lázár Ödön parkban lévő, a ferencesektől államosított épületben jelentkeztek. Nagyon kedvesen fogadták. Elkezdték tömni a szalmazsákot, de édesanyja közben jobban körülnézett, s nem tetszett neki a helyzet. – Te, fiam! Nem lenne mégis jobb a szászrégeni tanítóképzőbe menni? – kérdezte.
Vonatra ültek, hogy fia Szászrégenben maradjon. Első éven volt egy nagyszerű zenetanára, aztán másodév után nem volt zenetanáruk. Még otthon megtanította édesapja neki a vezénylést. Jól fogott ez a tudás is, mert falumunkára kellett menni, és ráruházták az iskola kórusának a vezetését. Hiába szabadkozott, átadták a partitúrákat, kifizették az utat, s ő otthon megtanulta a legfontosabbakat, úgyhogy 5–6 alkalommal vezényelte le a diákok és tanárok kórusát. Aztán a kicsengetéskor már három népdalfeldolgozást is betanított a kórusnak.
Hazakerült a szülőfaluba. Egyetemen szerette volna folytatni a tanulást, de bátyja halála és a család anyagi helyzete miatt otthon maradt. A 470 lejes tanítói fizetés is jól fogott, mert szülei építkezésbe kezdtek, kölcsönt vettek fel. Közben az egészsége megromlott. Gyógyulása után helyettes tanárként dolgozott. Nincs rajztanár? Rajzot ő tanított. Volt vagy három olyan tanítónő is az iskolában, aki nem tudott énekelni. Helyettük ő tartotta az énekórákat.
Nem tágított, zenetanár akart lenni. Bukarestben próbálkozott, de hiába volt jó zenéből, s bár a nyelvtant betéve tudta, a román nyelv és irodalom hiányos ismerete miatt elutasították. Bukarest után Kolozsváron próbálkozott. Az első három próbán ő és egy lány érdemelte ki a felvételizők között a legmagasabb osztályzatot. Aztán jött a román vizsga…
– Reklamálhattam az eredményért. A dolgozatom csupa piros volt s féloldalnyi. Négyszer felvételiztem, háromszor visszautasítottak. Aztán a látogatásnélkülire csak bekerültem. Két év után, Marosvásárhelyen kitűnő tanárokkal megnyílt a pedagógiai főiskola. Átiratkoztam. A zenei feladatok megoldása kitűnően sikerült, aztán megint jött a román… Caragialet kaptam. Valamit nyekeregtem, s Oláh Tibor azt mondta: „Nézze, Petres elvtárs, én magát átengedem, de egyszer legalább szánjon rá időt, és olvasson bele egy régi újságba.” Na, ezzel vége volt. Elég jól végeztem. Sárika nénihez kerültem, akinél hajdanán felvételiztem. Ott jeleskedtem, mert általában mindig az elsők között voltam, a tanítóképzőben is, ahol 140-en voltunk, amikor kineveztek, s én a negyedik lehettem a választásnál. 1964-ben végeztem. A marosvásárhelyi zeneiskolába is alkalmaztak volna. Bukarestben védtem meg a véglegesítőt. Egy hónapot készültem ott, hogy románul is tanuljak valamit.
A sikeres véglegesítő után hazakerült tanítani. Első kimagasló eredményeit a ditrói női karral érte el. Országos harmadik díjjal tértek haza, olyan körülmények között, hogy nem nézték falusi, városi, esetleg katonakórus-e a versenyző? Az egynemű kórusok egy elbírálás alá kerültek.
– Gondolom, jól csináltam, mert a volt tanáraim mind idejöttek kóruspróbára. Summa summarum, a műkedvelő kórusvezetést saját magamtól és a világban hallott mindenkiktől alaposan megtanultam.
– Mi a titka a műkedvelő kórusok vezetésének?
– Óriási munka. Jobban kell élvezze a kórustag a próbát, mint az előadást. A kórusvezető nagyon jó pedagógus kell legyen, alaposan meg kell tanulja a partitúrát, amit át akar adni. Ne kottából tanítson! A partitúra legyen a fejében. Próbálkoztam megtanítani a kórus tagjait a hangjegyek olvasására, de nehezen megy. Minden szólammal külön kell dolgozni, s amikor már tökéletesen tudja szinte mindenki a szólamát, csak akkor szabad összpróbát tartani.
Egy külön mesterség a műkedvelőkórus vezetése. A karmesternek tudnia kell, hogy mit taníthat. A női kórus után összehoztunk egy férfikórust, majd egy gyermekkórust. Aztán lett vegyes kórus is. Négy évig élt. Utána szerveztem egy kamarakórust, 13 taggal.
Kolozsvári, marosvásárhelyi zeneszerzők írtak műveket a kórusunknak. A bukaresti Ludovic Paceag, az Országos Kórusszövetség elnöke szintén. Már említettem, hogy volt tanáraim idehozták a diákjaikat próbákra. Sokszor bejelentés nélkül. Csak megjelentek. 1969 után, ameddig működtem, mindig megnyertük a kórusversenyeket. Azt hiszem, én voltam az erdélyi zenetanárok közül az egyetlen, aki végigénekeltettem Bartók egynemű kari műveit.
– Mikor tetted le a karmesteri pálcát?
– Mikor nyugdíjba mentem, 2000-ben. Akkor a férfikórusról is letettem. A kultúrotthonban nem volt hely, már nem voltam igazgató, az iskolában sem próbálhattunk. Haza csak nem hozhattam a kóristákat.
– Akkor vált fontosabbá számodra a faragás?
– Dehogy. Második osztályos koromtól faragok. A tanító néni, Hegyi Piroska kiadta, hogy a következő kézimunkaórára mindenki faragjon egy sulykot. Édesapám kifűrészeltetett egyik asztalosműhelyben egy deszkát, aztán rárajzoltam egy tulipánt, azt kifaragtam. Körbe pedig egy olyan motívumot, amit ma is alkalmazok.
Amikor elvégeztem a főiskolát, Csaba öcsémmel kértünk kölcsön két kerékpárt, és végigjártuk Udvarhely környékén az összes faragókat. Minden néprajzi vonatkozású kiadványt áttanulmányoztam, hogy tudhassam, mit miért faraghatok.
– Könyved is jelent meg a sulykokról, Ahol a sulykok beszélnek címmel. Miért voltak számodra olyan fontosak e tárgyak?
– Nyolcszáznál többféle sulykot faragtam, de az a hetvenegy – mert az eredeti hatvanhat sulyokból álló gyűjteményemet kiegészítettem, ugyanis Csernátonban találtam még ötöt – igazi hasonmás. A múzeumokban e kis tárgyak szinte elvesznek, raktáron tartva. Egy-kettőt állítanak csak ki belőlük, mert a néprajzi vonatkozású anyagok közül csak a nagyobb tárgyakat állítják ki. A turista körülnéz, a nagyobb tárgyakat veszi csak észre, e kisebb használati eszközök fel sem tűnnek neki. Lehet, ki is esnek az átlagember emlékezetéből. E használati tárgyak díszítése, a guzsalyfaragás, a sulyokfaragás, a pásztorbotfaragás egy külön formavilágot őriz. Nem tudom, mikor gondoltam először arra, hogy meg kellene ezt a kincset őrizni, gyűjteni. Sepsiszentgyörgy, utólag Csernáton, Gyergyószentmiklós, Székelyudvarhely, Székelykeresztúr és Csíkszereda… Tehát hat múzeumot kerestem fel. Sepsiszentgyörgyön egy sulyok van kiállítva, Székelyudvarhelyen kettő. A többieket aztán előkeresték a múzeumok munkatársai a raktárból, a pincéből, melyik hol volt. Egyszerű emberek készítették. Lemásoltam, rajzokat készítettem róluk, hogy ez a formavilág kerülhessen egy helyre, mert a népi faragásnak ez egy nagyon kis, de sajátos szegmense. Ma már minden faluban van 3–4 nálamnál jobban faragó, de számomra az volt a fontos, hogy ezek a hasonmások egy helyen megtalálhatók legyenek. Ezek formavilága 95%-ban megegyezik az eredetivel, esetleg a bevésés mélysége nem olyan, főleg azoknál, amiket a Magyar Iparművészeti Évkönyvből másoltam. Azokat fényképek alapján készítettem el újra. E tizenöt sulyoknak pontos az alakja, de az, hogy milyen fából készítették, nem derülhet ki. Aztán a Malonyai Évkönyvből rajzok alapján vettem át. Az egészen pontosak azok, amelyeket kézbe vehettem. Először lerajzoltam, aztán megmértem a hosszúságot, vastagságot, megállapítottam a faanyagot, lefényképeztem, hogy a díszítőmotívum ugyanaz legyen, mint az eredetin, majd itthon elkészítettem a hasonmást. Ez a munka 5–6 napot vett igénybe, mert pontos munka volt, nem lehetett elsietni semmit. A dokumentáció alapján össze lehet hasonlítani az eredetivel. Kis Portik Irén meg is tette, s megállapíthatta, hogy valóban hasonmások, egyet sem én találtam ki.
– A sulykok mellett sok minden mást is faragtál. Bútoraidat, székelykapukat, díszkapukat, kapusasokat, kopjafákat… Legutóbb a Hét Vezérnek állítottál emléket a község parkjában. Ez a „kedvtelésed” mikori eredetű? A faragás másodikos korodtól jöhet számításba.
– Már felnőttkoromban, bátyám halála után határoztam el, hogy megfaragom az ő fejfáját. Sokáig nem került alkalmas faanyag. Aztán itt a bútorüzemben tölgyfát vágtak ki, s megvettem egy rönköt. Faragtam, faragtam. Egyszer édesapám azt mondta, hogy a tetején kereszt kell, hogy legyen, mert egy katolikus temetőbe kerül. Kifaragtam a keresztet. Közben meghalt édesapám. Azt mondtam, katolikus kántortanító volt, akkor legyen neki keresztje. Ráfaragtam még az énekkart s két kürtöst szimbolikusan … A nyolcvanas évek elején kezdtem fejfát faragni, emlékoszlopot és kopjafát. Most ötvenhét vagy ötvennyolc van belőlük. A Nyerges-tetőn van a legkisebb s a legnagyobb. A legkisebbet ditrói negyedik osztályosok állították, a legnagyobbat Sólyom László köztársasági elnök. Még van valahol az őrségben egy emlékoszlopom, a Magyar Gombász Szövetség állíttatta. Annak a megrendelője szintén Sólyom László volt. Elöl van rajta két királyvargánya, hátul egy gyilkos galóca felkiáltó jellel. Felírtam rá latinul: „Minden gombász emlékére”.
– Székelykapukat, díszkapukat is faragtál.
– Igen, itt a parkban is van, de Magyarországon is. Sepsiszentgyörgyön egy ugyanilyen, mint nálam, Gyergyószentmiklóson, a Kapu utcában is van egy kapum… Csomafalván gyalogkapum… Borszéken kettő… összesen tíz kapu… mindenféle apró tárgy, bútorok…
– Mi vezérelt, amikor a szobátokba megfaragtad a bútorajtókat?
– Nem akarom magam senkihez hasonlítani, de már régebb is annyi rossz csűrkaput láttam… „Egynadrágos tanító” voltam. Azt az íróasztalt is azért faragtam, mert nem volt pénzem megvenni. Nem nagyon lehetett fát kapni, de valahogy darabonként összejött.
– Eljutottál a Hét Vezérig… Milyen állomása ez az életednek?
– Ezelőtt öt-hat évvel egy csoport ember nagy lendülettel fogott neki a nagytemplom rendbetételének. Az orgona kijavítását magam javasoltam. Bekérezkedtem a szervezőbizottságba. Akkor pattant ki az ötlet. Azt még nagyapámtól tudtam, hogy annak idején azért vásárolták össze a telkeket a templom körül, mert olyan környezetet akartak kialakítani, ami illett ehhez a pompás épülethez. Köllő Miklós szobrászművész egy tervet készített. Volt abban egy szoborpark is. Amikor kivágták a sétatérről az 1885-ben ültetett öreg fát, arra gondoltam, megvásárolom, s valami méltót faragok ahhoz, amit az eleink elhatároztak.
– Tölgyfa volt?
– Nem, egy nyárfa. Itt az volt a szokás, hogy a hatalmas fákat eltüzeltük, mert jó sok tüzelő esett ki belőlük. Ott, a Puskás Tivadar-féle kúriánál volt egy 4–500 éves tölgyfa. Olyan nagy, hogy öten gyermekek nem értük át a törzsét. Uralta Ditró alsó részét. Amikor a Puskás örökösök eladták, az új tulajdonos első dolga az volt, hogy kivágatta. Amikor megkérdeztem, hogy miért tette, azt válaszolta, már hogyne vágatta volna ki? Nyolc évre lesz belőle tűzifája. Na, én nem ezt a sorsot szántam ennek a nyárfának. Ma már olyan szerek vannak, hogy 30–40 évig megóvják. Aztán láttam 3–4 éve, hogy Sepsiszentgyörgyön egy öregúr felajánlotta a városnak a tizenhárom aradi vértanú emlékére faragott kopjafát. Gondoltam, ha már a hét törzs nem csak a Vereckei-hágón, de itt, a délibb átjárókon, Erdélyen keresztül is vonult tovább, akkor annak illik emléket állítani. Először Álmos fejedelmet is beszámítottam, de a fa nem adta ki a sok korhadás miatt. Az oszlopokat is magasabbra képzeltem, de ennyi jött ki a fából. Az volt tehát a célom, hogy a templomépítő elődök által ültetett fa valahogy megmaradjon, éljen.
Petres Lajos tanár úr 2014. január 29-én lép a 76. évébe. Nem titok, neki is köze van ahhoz – nem is kevés! –, hogy Gyergyóditróból egész sor kitűnő muzsikus, zenetanár került ki. Most mégis legszívesebben a hajdani női, illetve gyermekkórusairól készült felvételeket mutogatja. Olyan emlékek elevenednek meg lelkében, amelyekről bővebben szólni nem akar, nehogy bárki is dicsekvésnek vegye emlékezését. Immár a fa és a véső küzdelmét figyeli, s azt, hogy a forgács alól mi bomlik ki az ő keze által. Vajon, az egykori neves karnagy a fába rejtőzött dalokat próbálja kicsalogatni? A népdalokat, amikbe valamikor elemista korában esett halálig tartó szerelembe?
Erre a kérdésre magam kellene válaszolnom?