15. EMI-tábor

Augusztus 7–11., Gyergyószentmiklós, 4-es kemping

Változatos témákkal várják az érdeklődőket a 15. EMI-tábor tematikus sátrai

Az augusztus 7-én, szerdán rajtoló EMI-tábor előadásaiban és kerekasztal-beszélgetéseiben idén is főszerepet kapnak a történelmi, nemzetpolitikai, közéleti kérdések, de hagyományőrzéssel, néprajzzal kapcsolatos programpontok is színesítik a rendezvény mindennapjait. A tábor visszatérő neves előadói – mint Wittner Mária, Raffay Ernő, Babucs Zoltán – mellett idén Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke is tiszteletét teszi a Gyergyószentmiklós melletti 4-es kilométernél, a Forest Camping területén zajló rendezvényen.

Az EMI-táborok programjának sarokköve az Előadótér, ahol tematikus sátrakban megszervezett előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken és tényleges vitákon vehetnek részt az érdeklődők. Nem lesz ez másképp a 15. EMI-táborban sem, így az idén is olyan, történelemmel, kultúrával és nemzetpolitikai kérdésekkel foglalkozó előadásokat hallgathatnak meg a táborozók, amelyek nem hiányozhatnak egy múltja iránt érdeklődő, a közös jövőért felelősséget érző magyar ember tudástárából sem.

Akárcsak az eddigi években, az EMI-tábor közismert előadói, így Wittner Mária 1956-os szabadságharcos, Raffay Ernő történész, Babucs Zoltán hadtörténész és sokan mások olyan kulcsfontosságú történelmi eseményekre világítanak majd rá, amelyek sorsdöntőnek bizonyultak a magyarság történelmében. A programban helyet kapnak emellett a magyar mondákkal, néphagyományokkal és kultúrával kapcsolatos előadások, valamint különböző hagyományőrző tevékenységek is.

A tábor szellemiségéhez híven előadások és beszélgetések, viták keretében próbáljuk meg feldolgozni az elmúlt év legfontosabb nemzetpolitikai történéseit, fejleményeit. Szó lesz így Beke István és Szőcs Zoltán ügyéről, az úz-völgyi katonatemető esetéről, az autonómiáért folytatott harc helyzetéről. Elfogadta idei táborunkra szóló meghívásunkat Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, aki augusztus 10-én, szombaton 16 órától vesz részt a Magyar nemzetstratégia Erdélyben és a Kárpát-medencében címet viselő beszélgetésen.

Az EMI-tábor szervezői minden évben kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a fiatalságot is becsábítsák az előadásokra és beszélgetésekre, ezért az elhangzottakhoz kapcsolódó vetélkedők és kvízek ösztönzik majd őket a részvételre. A napközbeni programokat borkóstolók zárják, az esti kikapcsolódást pedig koncertek, táncházak és bulik biztosítják.


15. EMI-tábor

emi-tabor

Program


Augusztus 7., SZERDA

 

ELŐADÓSÁTOR

13:00 – Megnyitó

Meghívottak: Mezei János, a Magna Carpatica Egyesület elnöke, Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) elnöke és az EMI-tábor főszervezője, Bíró András Zsolt antropológus, Magyar Természettudományi Múzeum

14:00 – Sajtótájékoztató

Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) elnöke és az EMI-tábor főszervezője, Szűcs Péter, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) alelnöke és az EMI-tábor programfelelőse

15:00 – Rováskrónikák

Meghívott: Mandics György író, művelődéstörténész

 

BORHÁZ

18:00 – Reizer pince, Krasznaterebes (Észak-Partium)

 

EMI-sátor

15:00 – Egy erdélyi magyar fiatal jogairól és kötelességeiről

Meghívott: Kosztándi Alíz, a Jogaink Egyesület tagja

 

Gyereksátor

Kezdjük a tábort egészségesen!

10:00 – Minden napra egy mese: Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack

„Ha én zöldség, gyümölcs lennék…’’

Ép testben ép lélek – szabadtéri játékok

Kézműves foglalkozás: alma, körte írisz technikával, gyurmázás, színezés

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Varázszsák – kitalálósdi

Gyümölcs, zöldség falatozó

Kézműves foglalkozás: zöldségnyomda, gyurmázás, színezés

Aprók tánca: gyermektáncház

20:00 – Esti mese, sátorzárás

Hagyományőrző tér

9:00 – A haditábor felépítése

11:00 – Élő haditábor – kézműves tevékenységek, fafaragás, középkori érme gyártó műhely, íjászat

14:30 – Hogyan épül fel egy jurta? – Rézrontó Tölgyesi Béla előadása a jurtában

16:00 – Hadi bemutató – harci technikák, öltözetek, viadalok

 

Szöglet/Bulisátor

9:30 – MostJó – A legjobb a reggelt egy kis ellazító elmetornával indítani.

Közös relaxáció, meditáció, lélekbúvárkodás

10:30 – Frissítő Műanyagmentes július a te szemszögedből

Közös beszélgetés, eszmefuttatás egy finom kávé vagy tea mellett, eközben hennafestés, ékszerkészítés, faragás

11:30 – Egy perc, és nyersz – rövid ügyességi vetélkedő

12:00 – Hétkövezés – csapatjáték

12:30 – Csapatos csapatás – erőpróbák fiúknak, lányoknak egyaránt. Bátorságpróba és taktikai játékok

14:00 – Beugró

15:30 – Fortuna kereke hadd válasszon nektek programot: Falharc, Sörpong, A For Waterfall kártyajáték, Bátor Jenga, Fekete-fehér, igen-nem, Csigafutam stb.

16:00 – Sörpong

17:00 – Tudom, hogy tudod! – általános műveltségi kvíz

17:30 – Jam session – közös zenélés, hangolódás az esti koncertekre

23:00 – DJ Lilboy & DJ Ati

emi_lilboy_ati

 

Koncerttér

20:00 – No Sugar

emi_no sugar

22:00 – Road

emi_road

00:00 – Hellmeton


Augusztus 8., CSÜTÖRTÖK

 

ELŐADÓSÁTOR

11:00 – Mit jelent a Polgári Kezdeményezés a Nemzeti Régiókért az autonómiáért folytatott munkában

Meghívott: Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke

12:30 – 30 év elteltével ‘89-ről

Meghívottak: Gergely István (Tiszti), a Csibész Alapítvány elnöke, Dr. Dénes Zoltán egyetemi tanár, plébános

14:00 – Mi történt és mi fog történni az úz-völgyi temetőben?

Meghívottak: Baliga Csaba, Mezei János, Tőke Ervin, Sorbán Attila Örs

15:30 – A magyar nemzetpolitika kihívásai

Meghívott: Boldog István magyar országgyűlési képviselő

 

BORHÁZ

18:00 – Kaló Imre, Szomolya (Egri borvidék)

 

EMI-sátor

12:00 – Orbán Balázs és a legendás Szejke – könyvbemutató

Meghívott: Balázs Árpád, az Élő Székelyföld Munkacsoport tagja

15:00 – Miket is ügyködött nálunk Tănase?

Meghívottak: Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, Árus Zsolt, a Székely Figyelő elnöke

 

Gyereksátor

„Víz, víz, tiszta víz…”

10:00 – Minden napra egy mese: A víz tündére

Mondókák tanulása

Halászjáték, csoportos játékok, kincskeresés

Tanuljunk együtt valami újat: kísérletek a vízzel

Kézműves foglalkozás: hajtogatás, vízfestékezés

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Mozgásos, egyensúly játékok

Vetélkedők

Kézműves foglalkozás: gyurmázás, kőfestés

20:00 – Esti mese, beszélgetés, sátorzárás

 

Hagyományőrző tér

9:00 – A haditábor felépítése

11:00 – Élő haditábor – kézműves tevékenységek, fafaragás, középkori érme gyártó műhely, íjászat

14:30 – Hol éltek honfoglaló eleink? – előadás a jurtában

16:00 – Hadi bemutató – harci technikák, öltözetek, viadalok

 

Szöglet/Bulisátor

9:30 – MostJó – A legjobb a reggelt egy kis ellazító elmetornával indítani.

Közös relaxáció, meditáció, lélekbúvárkodás

10:00 – 18:00 – Könyvturkáló. Ha elég elmés vagy, el is nyerheted a kiválasztott könyvet.

10:30 – Frissítő – A művészet határvonalai

Közös beszélgetés, eszmefuttatás egy finom kávé vagy tea mellett, eközben hennafestés, ékszerkészítés, faragás

11:00 – Tai-chi a Szöglet mellett

11:20 – Tábori kvíz – kérdések az előző napi előadásokról

11:30 – Egy perc, és nyersz – rövid ügyességi vetélkedő

12:00 – Bújócska – csapatjáték

12:30 – 14:00 – Csapatos csapatás – erőpróbák fiúknak, lányoknak egyaránt. Bátorságpróba és taktikai játékok.

14:00 – A Lélek meghajol – élményséta

15:30 – 17:00 – Fortuna kereke hadd válasszon nektek programot: Falharc, Sörpong, A For Waterfall kártyajáték, Bátor Jenga, Fekete-fehér, igen-nem, Csigafutam stb.

17:00 – Tudom, hogy tudod! – általános műveltségi kvíz

17:30 – Jam session – közös zenélés, hangolódás az esti koncertekre

23:00 – DJ Raymi

emi_raymi

 

Koncerttér

20:00 – Rómeó Vérzik

emi_romeo_verzik

22:00 – Zorall

emi_zorall

00:00 – Age of Blasters


Augusztus 9., PÉNTEK

 

Előadósátor

11:00 – Máglyatűz – könyvbemutató

Meghívott: Dr. Demkó Attila író, történész

12:30 – A Rongyos Gárda és harcai

Meghívott: Domonkos László író, újságíró, televíziós szerkesztő

14:00 – Kárpátalja 1939-es felszabadítása

Meghívott: Gulyás László történész

15:30 – A magyar-horvát viszony a szétválás előtt

Meghívott: Dr. Makkai Béla történész

 

BORHÁZ

18:00 – Barcza Bálint (Somlói borvidék)

 

EMI-sátor

12:00 – Magyar-e a székely? – vita

Meghívottak: Vincze Kozócsa, Sorbán Attila Örs

13:30 – Bemutatkoznak a Magyar Patrióták

Meghívott: Hetzmann Róbert, a Magyar Patrióták Közösségének elnöke

15:00 – Anyanyelvhasználat az igazságszolgáltatásban

Meghívott: Petres Kata, a Jogaink Egyesület tagja

 

Gyereksátor

Székely, magyar világunk

10:00 – Monda-e vagy történelem: Hadak útja

Reggeli beszélgetés, játékok

Ismerkedés a mondák világával

Kézműves foglalkozás: lovacska, csomózás-bogozás, zászlókészítés

Mozgásos játékok

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Kézműves foglalkozás: székely szoknya, székely pár színezés

Népi gyermekjátékok tanulása, társasjátékok

20:00 – Magyar mondák, sátorzárás

 

Hagyományőrző tér

9:00 – A haditábor felépítése

11:00 – Élő haditábor – kézműves tevékenységek, fafaragás, középkori érmegyártó műhely, íjászat

12:00 – A honfoglaláskori viseletekről – Medgyesi Pál, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatójának előadása a jurtában

14:30 – Hogyan készültek a régi díszek? – előadás a jurtában

16:00 – Hadi bemutató – számszeríj-bemutató, harci technikák, öltözetek, viadalok

 

Szöglet/Bulisátor

5:30 – Napköszöntő

9:30 – MostJó – A legjobb a reggelt egy kis ellazító elmetornával indítani.

Közös relaxáció, meditáció, lélekbúvárkodás

10:00 – 18:00 Könyvturkáló. Ha elég elmés vagy, el is nyerheted a kiválasztott könyvet

10:30 – Frissítő Működhet-e a szexuális felvilágosítás a modernkori információáramlás árnyékában?

Közös beszélgetés, eszmefuttatás egy finom kávé vagy tea mellett, eközben hennafestés, ékszerkészítés, faragás

11:00 – Tai-chi a Szöglet mellett

11:20 – Tábori kvíz – kérdések az előző napi előadásokról

11:30 – Egy perc, és nyersz – rövid ügyességi vetélkedő

12:00 Kidobós – csapatjáték

12:30 – 14:00 – Csapatos csapatás Sörpong

14:00 – TrollFoci közönségtalálkozó

Meghívottak: Levi és Adrián, TrollFoci adminok

15:30 – 17:00 Fortuna kereke hadd válasszon nektek programot: Falharc, Sörpong, A For Waterfall kártyajáték, Bátor Jenga, Fekete-fehér, igen-nem, Csigafutam stb.

16:30 – Rapid randi – vidám, játékos ismerkedés, gyors feladatokkal, amely során rövid időn belül megismerkedhetsz más táborozókkal

17:00 – Tudom, hogy tudod! – általános műveltségi kvíz

17:30 – Jam session – közös zenélés, hangolódás az esti koncertekre

23:00 – DJ Czika, DJ Pici

emi_pici_czika

 

Koncerttér

20:00 – Transylvanium

emi_transylvanium

22:00 – Omen

emi_omen

00:00 – Szkítia

emi_szkitia


Augusztus 10., SZOMBAT

 

Előadósátor

11:00 – Egy év elteltével a Beke–Szőcs-ügyről

Meghívottak: Kulcsár Terza József, Szőcs Csongor

13:00 – Felvidék hazatérése

Meghívott: Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyar Hírlap szerkesztője

14:00 – Magyarország és Erdély 1919-ben

Meghívott: Raffay Ernő történész

16:00 – Magyar nemzetstratégia Erdélyben és a Kárpát-medencében

Meghívottak: Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) elnöke

 

BORHÁZ

18:00 – Major Levente, Abasár (Mátrai borvidék)

 

EMI-sátor

13:30 – Családmodell és gyermekvállalás a magyar népmesékben

Meghívott: Hadnagy Jolán óvónő, művelődésszervező

 

Gyereksátor

Kis színészek játéka

10:00 – Minden napra egy mese: Miért haragszik a disznó a kutyára, a kutya a macskára, a macska az egérre?

Bábjátékok, hangutánzás

Kézműves foglalkozás: bábok készítése

Mesék dramatizálása

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Ugorjunk, hadd lobogjon a hajunk!  – szabadtéri játékok: akadálypálya, állatos játékok

Kézműves foglalkozás: ujjbábok készítése

Mesehallgatás  

20:00 – Esti mese, sátorzárás

 

Hagyományőrző tér

9:00 – A haditábor felépítése

11:00 – Lovagi játékok – birkózás, vívás harci öltözetben (jelentkezés a helyszínen)

12:00 – Kik és hogyan éltek a jurtában? – viselet- és fegyverbemutató a jurtában

18:00 – Hadi bemutató – számszeríj-bemutató, harci technikák, öltözetek, viadalok

 

Szöglet/Bulisátor

9:30 – MostJó – A legjobb a reggelt egy kis ellazító elmetornával indítani.

Közös relaxáció, meditáció, lélekbúvárkodás

10:00 – 16:00 – Könyvturkáló. Ha elég elmés vagy, el is nyerheted a kiválasztott könyvet

10:30 – Frissítő Miénk itt a tér: mitől érzed/érezhetnéd az EMI-tábort igazán a magadénak? Első élményeid, meghatározó pillanataid.

Közös beszélgetés, eszmefuttatás egy finom kávé vagy tea mellett, eközben hennafestés, ékszerkészítés, faragás

11:00 – Tai-chi a Szöglet mellett

11:20 – Tábori kvíz – kérdések az előző napi előadásokról

11:30 – Egy perc, és nyersz – rövid ügyességi vetélkedő

12:00 – Transylvanian Fanatics – bemutatkozó beszélgetés

12:30 – 14:00 – Csapatos csapatás – erőpróbák fiúknak, lányoknak egyaránt. Bátorság próba és taktikai játékok.

14:00 – A Lélek meghajol – élményséta

15:30 – 17:00 – Fortuna kereke hadd válasszon nektek programot: Falharc, Sörpong, A For Waterfall kártyajáték, Bátor Jenga, Fekete-fehér, igen-nem, Csigafutam stb.

17:00 – Tudom, hogy tudod! – általános műveltségi kvíz

17:30 – Jam session – közös zenélés, hangolódás az esti koncertekre

23:00 – DJ Hunay & DJ Dewil

emi_hunay_dewil

 

Koncerttér

20:00 – Romantikus Erőszak

emi_romer

22:00 – Leander Kills

emi_leander

00:00 – Santa Muerte

emi_santa_muerte


Augusztus 11., VASÁRNAP

 

Előadósátor

11:00 – ’56 üzenete a mai fiataloknak

Meghívott: Wittner Mária 1956-os szabadságharcos

12:30 – Elindult Szűz Mária a Jordán kútjára – A magyar néphagyomány és a víz

Meghívott: Harangozó Imre tanár, néprajzkutató

16:00 – Erdélyi Nemzeti Kerekasztal

 

BORHÁZ

18:00 – Mados Attila, Bihardiószeg (Érmelléki borvidék)

 

EMI-sátor

12:00 – Minden magyar felelős minden magyarért könyvbemutató

Meghívott: Borbély Zsolt Attila

 

Gyereksátor

Góbéságok

10:00 – Minden napra egy mese: Az ördög kilenc kérdése

Beszélgetés, kommunikációs játékok, mondókázás, találós kérdések, nyelvtörők

Kézműves foglalkozás: karkötő, papírsárkány készítése

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Beszélgető kör: „Ez tetszett, ez nem tetszett…”

Kiállítás a hét során készült tárgyakból

20:00 – Esti mese, táborzárás

Hagyományőrző tér

9:00 – A haditábor felépítése

11:00 – Élő haditábor – kézműves tevékenységek, fafaragás, középkori érme gyártó műhely, íjászat

14:00 – Pászka Lehel lovasíjász bemutatója

18:00 – Hadi bemutató – számszeríj bemutató, harci technikák, öltözetek, viadalok

 

Szöglet/Bulisátor

5:30 – Napköszöntő

9:30 – MostJó – A legjobb a reggelt egy kis ellazító elmetornával indítani.

Közös relaxáció, meditáció, lélekbúvárkodás

10:30 – Frissítő – Rejtett függőségek a hétköznapokban

Közös beszélgetés, eszmefuttatás egy finom kávé vagy tea mellett, eközben hennafestés, ékszerkészítés, faragás

11:00 – Tai-chi a Szöglet mellett

11:20 – Tábori kvíz – kérdések az előző napi előadásokról

11:30 – Egy perc, és nyersz – rövid ügyességi vetélkedő

12:00 Hétkövezés – csapatjáték

12:30 – 14:00 – Csapatos csapatás – erőpróbák fiúknak, lányoknak egyaránt. Bátorság próba és taktikai játékok.

14:00 – Rapid randi – vidám, játékos ismerkedés, gyors feladatokkal, amely során rövid időn belül több emberrel is megismerkedhetsz

15:30 – 17:00 Fortuna kereke hadd válasszon nektek programot: Falharc, Sörpong, A For Waterfall kártyajáték, Bátor Jenga, Fekete-fehér, igen-nem, Csigafutam stb.

17:00 – Tudom, hogy tudod! – általános műveltségi kvíz

17:30 – Jam session – közös zenélés, hangolódás az esti koncertekre

 

Koncerttér

20:00 – Örökség

emi_orokseg

22:00 – Hungarica

emi_hungarica

00:00 – Táborzáró