Anyagi támogatást kapnak a hadiözvegyek és hadiárvák

    Anyagi támogatást kaphatnak azok a hadiözvegyek és hadiárvák, akiknek férje, édesapja 1938. november 2. és 1945. május 9. között a magyar királyi honvédség és csendőrség kötelékében szolgált és elesett. Az erről szóló kormánypárti törvénymódosítást 176 igen szavazattal, 1-1 nem és tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés kedden.
    A fideszes Lázár János, Kovács Zoltán, L. Simon László, Vargha Tamás és Tilki Attila, valamint a kereszténydemokrata Rétvári Bence és Vejkey Imre által jegyzett változtatás a hadigondozási ellátásra jogosultak körét módosítja.
    A most megszavazott juttatás független attól, hogy az elhunyt katona melyik egységben és milyen rangban szolgált.
    A támogatás mértéke a mindenkori minimálnyugdíj 30 százaléka, jelenleg 8850 forint, amit a jogosult élete végéig megkap.
    Lázár János előterjesztői expozéjában korábban elmondta: a becslések szerint 20 ezer emberről van szó, és a törvény hatályát kiterjesztik azokra is, akik 1947-ben elveszítették magyar állampolgárságukat. Megjegyezte, pár ezer embert érinthet a javaslat a határon túl.
    Lázár János közölte, hogy a részletekről kormányrendelet rendelkezik majd, de az a céljuk, hogy a támogatás minden járási hivatalban igényelhető legyen.
    A módosítás indoklása szerint a magyar Országgyűlés e törvénnyel is kifejezi, hogy a nemzet elutasítja azt az 1949-ben meghozott politikai döntést, amely az érintetteket ellátásuktól megfosztotta, nem egy esetben elvéve ezzel a méltó emberi élet lehetőségét az özvegyektől és az árváktól.
    A jogszabállyal – írták az indoklásban – szeretnék kifejezni a határokon átívelő nemzetegyesítés jelentőségét, egyenrangúként kezelve mindazokat, akik magyar állampolgárként, kötelességüket teljesítve áldozták életüket a hazáért. A törvényalkotó e törvénnyel nem kívánja minősíteni a második világháború történéseit, de a leghatározottabban kifejezi együttérzését mindazokkal és támogatását mindazoknak, akiknek ez az elmúlt hét évtized során nem adatott meg – hangsúlyozták az előterjesztők.

(Forrás: MTI)

 

Kérem ossza meg ismerőseivel: