Tizennegyedik alkalommal hirdetik meg a Zöldövezet Programot
2019. február 28-ig küldhetők be a pályázatok
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány közel 700 ezer lejjel támogatja a tizennegyedik alkalommal meghirdetett Zöldövezet Programot
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány tizennegyedik alkalommal hirdeti meg a Zöldövezet társadalmi felelősségvállalási programot, amely keretében ösztönözni kívánják főként a gyerekek és a fiatalok környezetvédelmi projektekben való részvételét és a környezetvédelem iránti elkötelezettségüket. A program keretében 696.000 lejt bocsátanak civil szervezetek rendelkezésére környezetvédelmi projektek megvalósítására.
„A MOL Románia számos területen úttörőnek bizonyult, többek között a társadalmi felelősségvállalás területén is. 14-ik alkalommal hirdetjük meg a Zöldövezet Programot, amely a vállalat legrégebben működő CSR program, érvről évre történő növekedése pedig azt mutatja, hogy ez egy valós társadalmi szükségletre válaszol. A program révén a fiatalokat a természet és a környezet tiszteletére neveljük, így járulunk hozzá a fiatal generációk környezettudatosságának erősítéséhez.” – nyilatkozta Camelia Ene, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
A civil szerveztek 2019. február 28-ig küldhetik be környezetvédelmi témájú pályázataikat a Zöldövezet Program valamely komponensében. A Városi zöldövezetek programrészben 10.000 lej, míg a Védett területek komponensben projektenként legtöbb 20.000 lej a megpályázható összeg.
“Az utóbbi években egyre gyakrabban esik szó arról, hogy társadalmunk alapvető kötelessége az utánunk következő generációknak egy jobb világot, egy tisztább és egészségesebb környezetet örökségül hagyni. Ahhoz, hogy ez a folyamat sikeres legyen, fel kell vérteznünk fiataljainkat olyan képességekkel és ismeretekkel, melyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy szembe tudjanak nézni a ma és a holnap környezeti kihívásaival. A Zöldövezet Program ezen törekvések megvalósításához járul hozzá már 14 éve, az ökológiai nevelés és a környezet védelmét szolgáló aktív polgári részvétel népszerűsítése és támogatása által. ” – mondta Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.
A szervezetek idén is a program két részében, a Városi zöldövezetek és a Védett területek programösszetevőkben pályázhatnak. A Városi zöldövezet komponens keretében pályázhatnak zöldövezetek rendezésére/létrehozására interaktív környezeti és egészségi nevelési tevékenységekkel összekötve, valamint az Európai Mobilitási Hét alkalmával (szeptember) szervezett tevékenységekre/akciókra, amelyek nagy közösségi részvételt feltételeznek, ugyanakkor környezettudatos életmódra nevelnek.
A Védett területek programrészben olyan pályázatokat várnak, amelyek a romániai védett területeknek a helyi közösségek körében történő népszerűsítését tűzték ki célul.
A Védett területek programrész keretében 2019-től megpályázható a Környezetért díj. A díjat olyan civil szervezet, vagy személy nyerheti el, aki sikeresen hozzájárult olyan kezdeményezésekhez/tevékenységekhez, amelyek eredményei nagyban hozzájárultak a védett területek vagy a biodiverzitás megőrzéséhez. Fontos kritérium ugyanakkor, hogy a díjra jelöltek aktív szerepet játsszanak a természetvédelem fontosságának tudatosításában, a közösség oktatásában, valamint példaértékű tevékenységet végeznek a védett területek és a biológiai sokszínűség megőrzése érdekében.
Újdonságok a 2019-es Zöldövezet programban
A Városi zöldövezetek komponens keretében a városi zöldövezetek létrehozására és rendezésére, valamint az Európai Mobilitási Hét alkalmával szervezett tevékenységekre 1.000 lejjel növelték a pályázható összeget, így a maximálisan megpályázható összeg idén projektenként 10.000 lej.
A Védett területek programrészben a védett területek népszerűsítését célzó pályázatok egyenként 20.000 lejes támogatásban részesülhetnek. Ugyanakkor, ebben a komponensben megpályázható a Környezetért díj, amelynek értéke 10.000 lej.
További részletek a programról a www.zoldovezet.ro, a www.molromania.ro és a www.repf.ro weboldalakon találhatóak.
A 2018-as Zöldövezet díj nyertesei
A 2018-as Zöldövezet díj nyertese a Városi zöldövezetek programrészben: ANYA Alapítvány
A „Házikó a ligetben” elnevezésű projektet 2018 április 1-e és június 15-e között az ANYA Alapítvány szervezte a „Gyermekparadicsom” Napköziotthon udvarán, a Dolj megyei Craiován. A projekt legfontosabb eredménye egy körülbelül 200 m2 –es terület zöldesítése és rendezése, ahol 14 fát és cserjét (magnólia, nyír, platán, tuja, boróka), 40 futómuskátlit, és 58 kerti virágot ültettek el. Ugyanakkor, a kiválasztott terület egy részét begyepesítették és kültéri bútorokat helyeztek ki.
A 2018-as Zöldövezet díj nyertese a Védett területek programrészben: ProPark Alapítvány
A 2018-as díjat a Védett területek programrészben az Emberek a természetért című projekt nyerte el. A projekt a természet védelméért aktívan cselekvő személyek, illetve a romániai védett területek népszerűsítését tűzte ki céljául, a nagyközönség részére szervezett tevékenységek révén. A projektbe 27 partner szervezetet sikerült bevonni az ország 18 megyéjéből. Összesen 3 főtevékenységet különíthetünk el a projekt keretében, így A Védett területek hete elnevezésű programsorozatot, Emberek a természetért ötrészes film gyártása és a Brassó megyei védett területeket népszerűsítő angol nyelvű anyagok kiadása.
2018-ban 41 tevékenységet regisztráltak a Védett területek hete programsorozat weblapján (www.saptamananaturii.ro) és az erre a célra létrehozott közösségi oldalon. Ezekre a tevékenységekre több mint 3.000 személy látogatott el. Az Emberek a természetért film bemutat 5 olyan szakembert, akik természetvédelmi tevékenységeket folytatnak (természetőrt, ornitológust, természetvédelmi oktatót, kutatót és erdőmérnököt), megjelenítve és elismerve, mint követendő példákat.
A Védett területek hete keretében a film bemutatását a nézők körében nagy érdeklődés övezte, míg kiemelkedő online nézettséget ért el.
A program számszerűsített eredményei
2018-ban 47 pályázat kapott támogatást összesen 645.725 lej értékben, amely projektek tevékenységeiben több mint 16.000 személy vett részt. A Városi zöldövezetek programrészben támogatott projektek keretében összesen 11.939 m2 zöld területet újítottak fel, vagy hoztak létre, valamint 2.108 fát, cserjét és 4.842 virágot ültettek el. A Védett területek programrészben a támogatott szervezetek 2018-ban 7 tanösvényt jelöltek ki és hoztak létre védett területeken, ugyanakkor 15 Junior Ranger tábort és 183 környezetvédelmi nevelési tevékenységet szerveztek.
13 éves fennállása során a Zöldövezet program keretében 569 környezetvédelmi projekt nyert támogatást közel 7 millió lej értékben, melyekben több mint 219.000 személy vett részt, főleg gyerekek és fiatalok.
A Városi zöldövezetek programrész keretében 485.849 négyzetméternyi városi területet zöldesítettek 78.825 cserje és fa, valamint 82.181 virág elültetése révén. A Védett területek komponens keretében a szervezetek 1.057 környezetvédelmi nevelési tevékenységet, és 123 Junior Ranger tábort szerveztek, valamint 101 új tanösvényt hoztak létre Románia védett területein.