2014-07-29
Bár több mint tíz esztendeje Angliában él, sokan emlékeznek Bicsak Tibi hangjára, aki a Black Hole frontembereként dalolta a talpalávalót koncerteken, érettségi banketteken, találkozókon. A december 6-i Mikulás-buli el sem kezdődött, míg mikrofont nem vett a kezébe.
Bevallása szerint soha nem vágyott el, mindig jól érezte magát itthon. Persze, azért kíváncsi volt, milyen is lehet a nagyvilágban, de nem érzett akkora bátorságot magában, hogy csak úgy összecsomagoljon, és elinduljon az ismeretlenbe. A lehetőség viszont kínálta magát, mikor feleségének munkát ajánlottak a szigetországban. A másság, a világ kihívása útra szólította.
– Saját félelmeimet és kétségeimet győztem le azzal, hogy fel mertem adni az úgynevezett stabil, „nyugdíjas” állásomat. Annál szabadabbnak sosem éreztem magam, mint amikor egy bőrönddel elindultam. Nem tudtam, mire számítsak, de abban biztos voltam, hogy jó lesz. Sosem bántuk meg ezt a döntést, jó volt magunknak is bizonyítani, hogy képesek voltunk az életünket újra felépíteni. Rádöbbentünk, hogy milyen kevés dolog kell ahhoz, hogy az ember boldog legyen. Hiszen a kezdeti időszakban annak örültünk, hogy volt fedél a fejünk fölött, és az a néhány apró kellék, ami a hétköznapokhoz elengedhetetlen. A segítség sosem maradt el, mindig voltak körülöttünk jó emberek, akikre számíthattunk. Otthonról elszármazott barátok, ismerősök és megannyi idegen ember önzetlen segítsége mind a mai napig hálával tölt el. El kellett idáig jöjjünk, hogy a világot másképp lássuk. Sokan annak a reményében költöznek el otthonról, hogy a fizikai távolság megoldja majd a gondjaikat. De ha valaki magával cipeli a rossz beidegződéseit, a beszűkültségét, a borúlátását, annak sehol sem lesz jó. Változz meg, és a világ is megváltozik körülötted. Az ember, ha jól érzi magát a bőrében, akkor ott érzi magát otthon, ahol éppen van. Persze, azért az angliai és az otthoni élet között van „némi” különbség. Otthon nem tudok úgy kimenni az utcára, hogy ne köszönne rám egy ismerős, barát. Itt a nagyvárosban sokszor napok telnek el, hogy csak idegen arcokkal találkozom az utcán.
Mi, kisebbségben élők, mindig meg kellett küzdjünk az egyenrangúságunkért. Itt nagyon tudom tisztelni a toleranciát. Az a művelt angol, aki sokat utazik a világban, nem csodálkozik rá a másságra, hanem elfogadja azt, és tiszta szívvel érdeklődik iránta. A tanulmányaik után sok angol fiatal egy évet utazgatással tölt a nagyvilágban, alkalmi munkákat vállalva, más kultúrákat megismerve. Otthon azt mondanák, eltekeregte az évet, megbízhatatlan. Itt a személyiség fejlődésének tekintik, értékként kezelik az utazás során szerzett tapasztalatokat. A sokféle náció között mi is jól megférünk. Tapasztalatunk szerint az emberi minőség számít, függetlenül attól, hogy ki milyen nyelven beszél. A nemzetek sokaságában a hovatartozás eltörpül, sokkal inkább az a fontos, hogy ki a megbízható ember. A személyes kapcsolatoknak itt is nagy a jelentősége, de végső soron a saját emberi minősége alapján mérettetik meg mindenki. Viszont a boldoguláshoz elengedhetetlen a jó angol tudás.
A szép és választékos angol beszédre törekedni kell, hiszen ezt a helyiek összekötik az intelligenciával, de nem várják el, hogy az ember meghasonulva feladja a hovatartozását. Sőt, értékelik azt, aki bevándorlóként felvállalja a gyökereit, fontos az anyanyelve, a hagyományai. A kisfiúnk tökéletesen beszél angolul, és tudjuk, a feladat teljesen reánk hárul, hogy magyarul is szépen és helyesen beszéljen. A bristoli magyar kisiskola egyik aktív előmozdítója és alapító tagja vagyok, teszem ezt azért is, mert fontos, hogy a fiam tudja, hová tartozik, ne veszítse el a gyökereit.
A becsületesség, megbízhatóság egy olyan alapértékünk, amit magunkkal hozunk otthonról. Híres a kelet-európai kitartás és elkötelezettség, ezért sok munkáltató szívesen foglalkoztat bennünket. Szaktudásunk, munkamorálunk miatt megbecsülnek minket.
Itt a tudás, sajnos, pénz függvénye is, hiszen meghatározó, hogy milyen környéken laksz, és melyik iskolába jár a gyereked. A kettő nagyon összefügg egymással, mert alapból csak körzeti iskolába járhatnak a gyerekek. Akinek pénze van, tudást szerez, olyan társaságban mozog, aminek köszönhetően az életminősége teljesen megváltozik. Otthon ilyen éles társadalmi rétegződést nem tapasztaltam. De bármennyi diplomája is legyen valakinek, a józan paraszti észt semmi nem pótolja. A leleményességet, gyors észjárást a székely ember otthonról hozza magával. A magyar nyelv a logikai gondolkodásunkat olyanná formálta, hogy sokan nem tudják követni az észjárásunkat. Eleinte rácsodálkoztam, hogy kollégáim nem értettek. Nem azért, mert nem jól fejeztem ki magam angolul, hanem mert nem tudták követni a gondolatmenetemet.
Itt az életfelfogás kétségtelenül más. Abban a szerencsében volt részem, hogy mikor kikerültem, rövidesen elkezdtem énekelni egy száztagú vegyes kórusban, tele életvidám emberrel. Talán akkor én voltam az egyetlen külföldi. Szoros barátságba kerültünk jó néhány kórustaggal. Ezáltal belátást nyertünk az angol középosztály életébe. 50 után délután, mondják otthon, itt az egyik 65 éves jó barátunk egyetemre jár, nem azért, mert diplomára volna szüksége, csak úgy érzi, hogy az a tudás még hiányzik a műveltségéből. Amit mi idősebb korosztálynak hívnánk, azok itt aktív társasági életet élnek, terveznek a jövőre, utaznak… Természetes, hogy ezt egy bizonyos fokú jólét is alátámasztja, de az életminőség legtöbbször nem pénz függvénye, hanem az egyéni hozzáállás kérdése. Nem kell a Bahamákra utazni, egy közeli erdőben sétálva is feltöltődhet az ember. Jól élni is meg kell tanulni.
– Mi hiányzik otthonról?
– Természetesen a család, valamint az otthoni barátságokat sem találja itt meg az ember. Nem lehet és nem is kell pótolni azokat a barátokat, akikkel együtt nőttünk fel, jóban-rosszban alakultak a kapcsolataink sok éven keresztül. Ilyen minőségű viszonyok itt talán nem alakulnak ki, de ugyanakkor a közös múlt sem láncol össze senkivel, azzal barátkozol, akivel jól érzed magad.
Gyergyó természeti adottságait sem pótolja semmi. Amikor az ember hazatart nyáron, és útközben megáll a bucsini forrásnál, azt az éjszakai csillagos eget a jól kivehető Tejúttal, amit akkor látsz, itt nem lehet megtapasztalni a fényszenynyezés miatt. Visszaemlékszem gyermekkorom nyaraira a Libán-tetőn, árnyéka volt a fáknak a holdsütésben.
Örvendek annak, hogy nagyon sok barátunk otthon van jól, és megtalálta a számítását. Ebből is látszik, nem feltétlenül az a megoldás, hogy mindenki elmenjen otthonról. De aki erre késztetést érez, tegye meg, mert értékes tapasztalatokkal gazdagodik. Akármerre megyünk, igazságként ugyanaz cseng vissza – sikeres üzletember, magyar spirituális előadó vagy éppen egy keresztény szerzetes szájából is –, miszerint elsősorban önmagunkkal kell jóban legyünk. Sokat segít, ha az ember igenlő magatartást sajátít el, és a jót látja meg minden helyzetben.
Számomra a legmeghatározóbb emberi alapértékek a szeretet, a tudás és a bölcsesség. Mit is jelent ez? Szeretni és elfogadni mindenkit olyannak amilyen. A tudás hatalom. Tudni kell honnan jöttünk, ismerni történelmünket, mesterien művelni anyanyelvünket. Idegen nyelveket elsajátítani éppolyan fontos, mint haladni a korral, és tisztában lenni a modern technológiákkal. Elődeink bölcsességének az átöröklése a szokásaink, a nyelvünk, a dalaink, az ősi írásunk által hiszem, hogy biztosítja a megmaradásunkat, mint magyar, mint székely, bárhol is éljünk a világban.
Lejegyezte: Gáti Gabriella